Nedeľa 25.09.2022
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
27.04.2021 02:25

KSK chce realizovať projekt na obnovu biodiverzity v lesoch na Gemeri a Spiši


Ilustračná snímka.


Zámer spolufinancovať projekt na Ochranu a obnovu biodiverzity v lesných ekosystémoch schválili krajskí poslanci na rokovaní 26. apríla.


Košický samosprávny kraj pokračuje v zelených opatreniach zameraných na ochranu životného prostredia. Po Programe obnovy krajiny a Zelenom memorande, ku ktorému sa pridali všetky samosprávne kraje, sa chce uchádzať o eurofondy potrebné na realizáciu projektu Ochrana a obnova biodiverzity v lesných ekosystémoch Košického kraja. V rámci neho by sa v lesoch na Gemeri a na Spiši mohli zrealizovať opatrenia zamerané na ozdravenie životného prostredia a obnovu biodiverzity mimo chránených území. V lesoch v okolí Dobšinej, Betliara a Gelnice by tak vznikli napríklad opatrenia, ktoré zabraňujú odtoku vody z územia ako infiltračné priekopy alebo prehradenia, obnovili by sa mokrade a zvýšili zásoby podzemnej vody.

„Ide o pokračovanie prác v našom úsilí v rámci Programu obnovy krajiny, ktorý realizujeme v našom kraji od roku 2018. Opatrenia v rámci tohto projektu by sa mali realizovať na niekoľko sto hektárových územiach. Chceme využiť každú výzvu a každé euro, ktoré je k dispozícii na podporu zelených projektov. Aj keď by sa tieto opatrenia mali realizovať na územiach mestských lesov, Košický samosprávny kraj je pripravený finančne sa podieľať na ich realizácii,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V rámci územia Košického kraja zaberajú lesy takmer 40 percent plochy. V niektorých oblastiach sú však pôvodné biotopy poškodené, mnohé územia sú poznačené nedostatkom vody, vysychaním lesných porastov, či výrubom stromov. Okrem výskytu požiarov má poškodenie lesnej biodiverzity za následok aj premnoženie škodcov či úbytok vody vo vodných tokoch, v období výdatných zrážok nadmerný odtok vody spôsobuje povodne a škody. V dôsledku degradácie biodiverzity tiež dochádza k ohrozeniu určitých druhov rastlín a živočíchov, čo je problémom aj na území Košického kraja. Cieľom opatrení je teda posilniť prirodzenú biodiverzitu v lesoch tak, aby rastliny a živočíchy mali vytvorené lepšie prostredie a aby bola prinavrátená prirodzená rovnováha v týchto lesoch. V neposlednom rade sa majú zvýšiť zásoby podzemnej vody, efektívnejšie zachytávať uhlík a znižovať uhlíková stopa. Aké konkrétne opatrenia sa budú v lesoch realizovať, ukáže štúdia projektu.

Na realizáciu projektu v celkovom objeme výdavkov 6 miliónov eur chce kraj získať 5,7 milióna eur z výzvy Ministerstva životného prostredia SR, ďalších 300 000 eur by dofinancoval zo svojho rozpočtu. Zámer spolufinancovať tento projekt schválili krajskí poslanci na svojom rokovaní 26. apríla.

Autor: (Anna TEREZKOVÁ, KSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.01.2018
Komárno finančne podporí projekty zamerané na zlepšenie kvality života
Mesto Komárno vo svojom rozpočte na rok 2018 schválilo 10 000 eur na financovanie projektov, ktorých cieľom je zlepšenie kvality života, životného prostredia a ochrana prírodných hodnôt.
viac
13.11.2018
Obyvatelia rodinných domov dostanú záhradné kompostéry
Obyvatelia Žarnovice a jej mestských častí žijúci v rodinných domoch dostanú záhradné kompostéry. Mesto aktuálne podpísalo zmluvu s víťazom verejného obstarávania, k obyvateľom by sa podľa projektovej manažérky mesta Jany Holej mali dostať niekedy začiatkom budúceho roka.
viac
01.02.2019
Obec Orechová Potôň nakúpila z dotácií kompostéry na biologický odpad
Obec nachádzajúca sa v Dunajskostredskom okrese získala dotáciu vo výške 90.915 eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP) na projekt s názvom Kompostéry pre domácnosti v obci Orechová Potôň, ktoré už zakúpila.
viac
08.06.2020
Projekt Game On! má zvýšiť povedomie mladých o klimatickej zmene
Zvýšenie povedomia mladých ľudí o klimatickej zmene a ich motivovanie k zmene životného štýlu je cieľom projektu "Game on! - V hre je naša budúcnosť. Zastavme zmenu klímy!".
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %