Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
04.06.2016 06:25

Kladné hospodárenie obce neovplyvnila ani kríza


Budova obecného úradu v Novej Vsi nad Žitavou.


Nová Ves nad Žitavou v okrese Nitra realizuje z vlastných zdrojov každoročne investície v priemere vo výške 45 000 eur.


Podľa starostky Marty Dankovej je finančná situácia obce s 1330 obyvateľmi veľmi dobrá, hospodáriť s prebytkom dokázali aj v čase krízy. "Vždy končíme v kladných číslach. Momentálne máme len jeden krátkodobý úver na prefinancovanie projektu obnovy verejného osvetlenia. Všetky investície robíme po častiach, aby sme nezadlžili obec do budúcnosti," povedala starostka. K najväčším investičným akciám v poslednom období patrí výstavba dvoch bytoviek a rekonštrukcia verejného osvetlenia.      

V súčasnosti už obec disponuje štyrmi bytovými domami s nájomnými bytmi, pripravuje sa na výstavbu ďalších. "Výhodné hypotéky sa prejavujú zvýšeným záujmom nielen o byty, ale aj o výstavbu rodinných domov a teda aj o pozemky. Vysporiadavame pozemok, kde by sme chceli postaviť nové byty najmä pre mladé rodiny," povedala Danková. Podľa jej ďalších slov mladí ľudia majú záujem o bývanie v obci, počet obyvateľov sa v posledných rokoch každoročne zvyšuje. Pozitívne sa to prejavuje aj na počte žiakov základnej školy. "Kapacitu školy máme oveľa väčšiu. V minulosti sme mali väčší počet žiakov, pretože k nám chodili aj deti zo susednej obce. Tie k nám už po rozdelení okresov nechodia, čo sa na počte detí prejavilo. Dnes sme už ale z najhoršieho vonku. Postupne nám počet žiakov narastá," zhodnotila starostka.      

Nová Ves nad Žitavou má vybudované všetky inžinierske siete s výnimkou kanalizácie. Kanalizácia je síce vybudovaná vo väčšej časti obce, chýba však čistiareň odpadových vôd a prípojky. "Podávame každý rok žiadosť na Environmentálny fond, posledné dva roky sme neboli úspešní. Predtým sme tri roky budovali, aj tento rok sme žiadosť podali a dúfame, že úspešne. Z eurofondov sme doteraz nemohli čerpať financie, lebo ako obec nad 1000 obyvateľov sme neboli oprávnení. Teraz vyšla výzva aj pre väčšie obce, no zistili sme, že ani tam nebudeme môcť čerpať peniaze, čo považujeme za diskriminačné," povedala starostka. Do úvahy neprichádza ani pripojenie na čistiarne v okolitých obciach a vo Vrábľoch, pretože ich kapacita to neumožňuje.      

V tomto roku plánuje obec zrekonštruovať budovu základnej školy, pripravuje aj rekonštrukciu miestnych ciest a chodníkov. Z dotácie Nitrianskeho samosprávneho kraja by mali pribudnúť nové informačné tabule v parku aj pri kamennom Tureckom moste. V parku by mal vzniknúť fit park, pribudnú cvičiace prvky. Rekonštrukciou prejde aj areál Studničky, kde pribudli nové lavičky. "Opravu areálu zabezpečuje farský úrad. Je to veľmi vyhľadávané pútnické miesto, kde sa v lete každú nedeľu konajú omše pod holým nebom," priblížila tohtoročné zámery obce starostka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.06.2016
Spišská Nová Ves zrekonštruuje komunikácie za 5 miliónov eur
Samospráva mesta Spišská Nová Ves sa rozhodla zrekonštruovať a zmodernizovať miestne komunikácie, ktoré sú vo vlastníctve mesta. Investíciu vo výške 5 miliónov eur schválili poslanci na stredajšom (15. 6.) zasadnutí mestského zastupiteľstva.
viac
15.08.2019
Veriaci sa po roku opäť stretnú na púti pri Studničke
Tisícky pútnikov sa po roku opäť stretnú na tradičnej púti k pútnickému miestu Studnička v obci Nová Ves nad Žitavou v okrese Nitra. Púť k Panne Márii Kráľovnej sa uskutoční od 24. do 26. augusta.
viac
09.07.2021
Devínska N. Ves hospodárila vlani s prebytkom 743 000 eur
Bratislavská Devínska Nová Ves hospodárila v minulom roku s prebytkom 743 000 eur. Vyplýva to zo záverečného účtu mestskej časti za rok 2020, ktorí schválili poslanci na ostatnom rokovaní miestneho zastupiteľstva.
viac
18.01.2022
Sp. Nová Ves žiada štát o pomoc, mestu chýba milión eur na energie
Samospráva v Spišskej Novej Vsi žiada štát o pomoc, mestu chýba milión eur na energie. Primátor Pavol Bečarik v tejto súvislosti vyzýva vládu SR, aby pomohla samosprávam zvládnuť rapídny nárast ceny elektrickej energie, ktorý postihne mestá a obce na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %