Utorok 11.05.2021
Dnes má meniny 
Blažena
°C
21.12.2017 10:10

Kam s použitým olejom (a nielen počas sviatkov)


Ilustračná snímka.


„Na číslo 162 zvýšil Slovnaft v tomto roku počet čerpacích staníc, kde zbiera použitý olej z domácností,“ informuje Anton Molnár, hovorca bratislavskej spoločnosti.


„Vlani nám zákazníci mohli odovzdať kuchynský olej na 93 staniciach. Prvý pilotný program zberu použitého oleja bol spustený v roku 2011 a za celé obdobie sme prevzali 60 ton oleja,“ doplnil Molnár.

Najmä počas Vianoc spotreba jedlých olejov v domácnostiach stúpne. Pri vyliatí použitého oleja do výleviek sa však zanáša kanalizácia, láka to hlodavce a znečisťuje vodu aj pôdu. Po odovzdaní oleja na čerpacích staniciach ho Slovnaft prostredníctvom partnerskej spoločnosti Meroco mení na biopalivovú zložku do motorovej nafty. Z litra použitého kuchynského oleja sa vyrobí 0,9 litra biopalivovej zložky. Odoberanie použitých olejov, prirodzene, beží počas celého roka.

Premeňte odpad na užitočnú surovinu!

Zoznam čerpacích staníc, na ktorých je možné odovzdať použitý kuchynský olej: https://slovnaft.sk/sk/cerpacie-stanice/predajne/ zber-pouziteho-kuchynskeho-oleja

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2016
Kam s použitým olejom z kuchyne?
Olej používame často v našich domácnostiach na prípravu rôznych chutných jedál. Po varení sa nám však naskytá otázka – Čo s použitým olejom? Kto je za jeho zber zodpovedný?
viac
11.11.2016
Tak sa na Slovensku zbiera použitý kuchynský olej z domácností
Vyše 29 ton použitého kuchynského oleja dosiaľ vyzbierali na čerpacích staniciach Slovnaftu od spustenia projektu v roku 2011.
viac
10.02.2021
V Starej Ľubovni pribudli zberné nádoby na jedlé tuky a oleje
V meste Stará Ľubovňa pribudli nové špeciálne nádoby na zber použitých jedlých tukov a olejov. Informuje o tom radnica na svojej webovej stránke.
viac
29.04.2021
Šaľa chce motivovať ľudí pri zbere oleja, pošle za nimi zbernú dodávku
Šalianska radnica chce motivovať obyvateľov mesta, aby sa viac zapojili do zberu použitého kuchynského oleja. Bude preto za nimi posielať zberné dodávky a bude ich aj odmeňovať.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %