Štvrtok 03.12.2020
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
20.11.2020 03:20

Ježiškovi môžu deti písať aj tento rok


Pohľadnice pre Ježiška.


Aj v tomto roku môžu deti z celého Slovenska i sveta písať prostredníctvom Slovenskej pošty Ježiškovi. Pohľadnice alebo listy pošlú na adresu „Ježiško 999 99“, dôležité je uviesť aj spiatočnú adresu, aby Ježiško vedel, komu má odpísať.


Pohľadnicu môžu poslať aj cez špeciálnu internetovú aplikáciu – mojapohladnica.sk. Spolu s odpoveďou im Ježiško pošle milý rozprávkový darček. Tento, už 22. ročník obľúbeného projektu Vianočná pošta, organizuje Slovenská pošta v spolupráci s Poštovou bankou.

Napísať Ježiškovi je veľmi jednoduché – svoje priania, odkazy, obrázky môžu deti posielať na akejkoľvek pohľadnici, prípadne môžu napísať list a poslať ho v obálke na adresu „Ježiško 999 99“ najneskôr do 17. decembra 2020. Pohľadnica sa dá poslať aj z mobilu či počítača cez aplikáciu Moja pohľadnica. Stačí si na www.mojapohladnica.sk zvoliť pohľadnicu zo šablóny Pošta Ježiškovi, napísať správu Ježiškovi a zadať objednávku. Slovenská pošta pohľadnicu vytlačí a doručí. Dôležité je uviesť aj spiatočnú adresu, aby Ježiško vedel, komu má odpísať. Ježiško odpovedá nielen v slovenčine, ale aj v angličtine či v Braillovom písme. Vďaka generálnemu partnerovi Vianočnej pošty, Poštovej banke, pribalí aj milý rozprávkový darček. So správnou poštovou známkou je možné list či pohľadnicu poslať z ktorejkoľvek pošty alebo ich vhodiť do ľubovoľnej poštovej schránky. Aj v tomto roku budú na vybraných poštách bezplatne k dispozícii špeciálne vianočné pohľadnice – treba sa však poponáhľať, lebo ich počet je limitovaný.

Zdá sa to neuveriteľné, ale v roku 2020 už Ježiško dostal do svojej oficiálnej schránky v Rajeckej Lesnej takmer 400 listov zo Slovenska i zo zahraničia (Česká republika, Nemecko, Japonsko, Hong Kong). Prvý list prišiel 16. júla 2020 od Alexa a Lea z Trstenej a prvý list zo zahraničia, konkrétne z Nemecka, prišiel 12. augusta 2020. Obsahom detských listov sú prevažne zoznamy vytúžených darčekov, ktoré by si chceli nájsť pod vianočným stromčekom. Najčastejšie sú to hračky, knihy, počítače a mobilné telefóny, spoločenské hry, ale aj živé zvieratká.

„Veľmi sa teším, že Slovenská pošta už dvadsiatydruhýkrát prináša tento krásny a unikátny projekt predznamenávajúci najkrajšie sviatky roka. Vianočná pošta sa stala už tradíciou a Ježiško z roka na rok dostáva čoraz viac listov plných krásnych myšlienok, prianí a pozdravov od detí. Tešíme sa na všetky listy, pohľadnice a kresby od detí. Ako každý rok, aj tento z množstva krásnej korešpondencie vyberieme kresbu, ktorá bude námetom pre poštovú známku, čo budúci rok uvidí celý svet,“ povedal predseda predstavenstva Slovenskej pošty Martin Ľupták.

„Tento rok sa kvôli epidemiologickej situácii pravdepodobne budeme musieť zaobísť bez viacerých tradičných podujatí, či už sú to vianočné trhy alebo večierky. Naše deti však určite nebudú ochudobnené o možnosť snívať, napísať o svojich túžbach, ani o radosť z odpovede a darčeka od Ježiška. Som veľmi rád, že im to aj s našou pomocou bude dopriate. Význam Vianočnej pošty znásobuje aj aktuálne obdobie plné neistoty a strachu o naše zdravie a o zdravie našich blízkych. Pri písaní listov Ježiškovi máme šancu zastaviť sa a zamyslieť, čo je v našich životoch naozaj hodnotné a čo sa hodnotne iba tvári, na čom naozaj záleží a čo je pre nás tým najväčším darom,“ dodáva generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

Spoločne s listami môžu deti posielať Ježiškovi kresby, tie však musia byť na samostatnom hárku papiera. Odborná porota zo všetkých kresieb vyberie tú najkrajšiu, ktorá sa stane námetom budúcoročnej vianočnej známky. Podrobné informácie o Vianočnej pošte pre Ježiška a o súťaži sú dostupné internetovej stránke www.vianocnaposta.sk.

Pozdravy, kresby, ale aj tie najtajnejšie želania môžu deti z celého sveta posielať Ježiškovi od roku 1999. Umožňuje to projekt Vianočná pošta, ktorého hlavným cieľom je šíriť radosť, dobré posolstvá, no predovšetkým podporiť tradície klasickej listovej korešpondencie. Na adresu „Ježiško 999 99“ prišlo od vzniku projektu už takmer 2 milióny pozdravov. Minulý rok putovalo na Ježiškovu adresu do Rajeckej Lesnej celkom 93 429 listov zo 46 štátov sveta. Najčastejšími odosielateľmi sú podľa informácií Slovenskej pošty deti zo Slovenska, Taiwanu, Hongkongu, Českej republiky a Ruska. Najdlhší list s dĺžkou 20 metrov poslali deti zo ZŠ a MŠ Horná Ždaňa. Najstaršou fanúšičkou, ktorá poslala Ježiškovi kresbu, je 97-ročná pani Anna z denného stacionára v Margecanoch.

 

Autor: (Iveta DORČÁKOVÁ, hovorkyňa Slovenskej pošty)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2017
Nová poštová známka pripomenie 150. výročie narodenia Boženy Slančíkovej-Timravy
Pri príležitosti 150. výročia narodenia významnej slovenskej prozaičky a dramatičky Boženy Slančíkovej-Timravy vydáva Slovenská pošta (SP) novú poštovú známku z emisie Osobnosti. Informovala o tom hovorkyňa SP Martina Macková.
viac
11.02.2020
Deti môžu opäť súťažiť o najkrajší list
Deti sa môžu aj tento rok zapojiť do súťaže o najkrajší list 2020. Napísať majú o svete, v ktorom žijeme.
viac
25.07.2020
Slovenská pošta doručí expres zásielky aj vo večerných hodinách
Zdržíte sa v práci a nestíhate si prevziať zásielku od kuriéra? Nechajte si ju doručiť vo večerných hodinách.
viac
30.07.2020
Slovenská pošta vydáva poštovú známku k 125. výročiu vzniku MHD v Bratislave
Slovenská pošta vydá v piatok (31. 7.) poštovú známku pri príležitosti 125. výročia vzniku mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Bratislave. Nominálna hodnota známky je 1,55 eura. Informovala o tom špecialistka komunikácie Slovenskej pošty Gabriela Hodálová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.18 %