Nedeľa 05.12.2021
Dnes má meniny 
Oto
°C
05.10.2021 09:45

Jediný mapomat na Slovensku sa presťahoval z Tatier pred Slovenské múzeum máp


Ilustračná snímka


Prvý a jediný mapomat na Slovensku slúžil turistom vo Vysokých Tatrách už pár rokov. Dnes ho nájdete na strednom Slovensku v obci Kynceľová, v ktorej vydavatelia legendárnych turistických máp VKÚ sídlia.


Žijeme v dobe pokročilých technológií, ktoré nám otvárajú stále nové a nové možnosti dokonca aj pri turistike. Na výber je z množstva rôznych mapových aplikácií v smartfónoch, navigácií či mapových portáloch, kde je možné si mapu stiahnuť. Skúsení turisti však nedajú dopustiť na tradičnú papierovú mapu.

Pre tých, ktorí sú verní "klasickej" mape, tu je možnosť získať mapu kedykoľvek ju budú potrebovať. Slúži na to automat na mapy, z ktorého nevypadne fľaša minerálky alebo cukrovinka, ale turistická mapa. Avšak mapomat je jediný na Slovensku. Z Vysokých Tatier bol premiestnený na stredné Slovensko, kde sa samotné mapové diela vyrábajú. „Takýto mapomat nie je pre nás rentabilné prevádzkovať a berieme ho vyslovene ako službu turistom, ktorí súrne potrebujú zohnať aktuálnu mapu. Pôvodne slúžil na predaj keksov a minerálok, na vydávanie máp sme ho prispôsobili. Tu by som chcel poďakovať mojej kamarátke, Dáši Pechovej z Davitalu, ktorá nám jeden starší automat na tieto účely venovala,“ hovorí Milan Paprčka, výkonný riaditeľ VKÚ Harmanec, s.r.o. a zriaďovateľ Slovenského múzea máp.

Mapomat slúži turistom v každom čase

Vojenský kartografický ústav v Harmanci začal svoju činnosť v roku 1948, kedy jeho hlavnou činnosťou bola výroba máp pre potreby československej a neskôr slovenskej armády. Od roku 1993 vytváral turistické mapy, ale i iné produkty využívané v školách.

V roku 2016 prevzalo dôležitú a ťažkú prácu aktualizácie turistických máp vydavateľstvo CBS v Kynceľovej pri Banskej Bystrici.

Aby aj verejnosti ukázali to, čo sa naučili o výrobe máp a svoje poznatky odovzdali aj ďalšej generácii, vydavateľstvo zriadilo Slovenské múzeum máp. V ňom si jednotlivé turistické mapy môže návštevník priamo zakúpiť.

Nakoľko otváracie hodiny pre verejnosť sú len v pracovné dni a mnoho turistov či cykloturistov prechádza cez obec Kynceľovú práve cez víkend, rozhodli sme sa umožniť okoloidúcim zakúpiť si mapu kedykoľvek ju budú potrebovať. 24 hodín denne, 365 dní v roku im mapomat tento problém určite vyrieši,“ hovorí kurátorka Slovenského múzea máp, Andrea Farkašová.

Mapomat nájdete umiestnený pred budovou Slovenského múzea máp v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici. Svojím vzhľadom v zeleno-žltej farbe jednoznačne padne do oka každému turistovi. Podľa slov Farkašovej sú ceny za jednotlivé turistické mapy veľmi priaznivé, takmer polovičné oproti cenám bežným.

Autor: (ts-Mgr. Andrea Farkašová - CBS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.06.2016
V Tatrách riešia lanovku medzi Štartom a Hrebienkom
Vo Vysokých Tatrách sa opäť začalo hovoriť o výstavbe lanovky, ktorá by mala spojiť Hrebienok so zjazdovkou Štart v Tatranskej Lomnici.
viac
23.06.2016
K ruinám Zoborského kláštora vedie nový náučný chodník
Na nitrianskom Zobore vznikol nový náučný chodník, ktorý vedie k ruinám Zoborského kláštora. Náučný chodník vybudovali aktivisti zo Zoborského skrášľovacieho spolku.
viac
20.07.2016
Tatranci chcú návštevníkov z Izraela prilákať na peknú prírodu
Tatranci veria, že počas letnej turistickej sezóny príde do Vysokých Tatier množstvo zahraničných turistov, očakávajú najmä nárast návštevníkov z Izraela. Dôvodom má byť aj charterové letecké spojenie medzi Popradom a izraelským Tel Avivom.
viac
26.10.2016
Vysokohorské chodníky vo Vysokých Tatrách čoskoro uzavrú
Nadchádzajúci predĺžený víkend sa bude vo Vysokých Tatrách niesť v znamení oficiálneho uzavretia turistických chodníkov, čo znamená obmedzenie pohybu vo vysokohorskom teréne s ohľadom na ochranu prírody, ako aj zdravie a bezpečnosť návštevníkov. Oficiálne sa začína v utorok 1. novembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %