Muránsky hrad je tretí najvyššie položený hrad na Slovensku. Ilustračná snímka zdroj: muranskaplanina.sk
Obnova Muránskeho hradu nad obcou Muráň v okrese Revúca dobrovoľníkmi môže pokračovať aj budúci rok. Podľa slov koordinátora pamiatkovej obnovy hradu Kamila Nováčika by tak nadviazali na aktivitu z tohtoročnej letnej sezóny.
"Ak by sa budúci rok podarilo dať dokopy podobnú partiu ľudí, bol by som rád, keby mohli opäť prispieť k obnove Muráňa," uviedol koordinátor, podľa ktorého by na základe tohtoročných skúseností bolo možné zorganizovať obdobnú akciu na ešte vyššej úrovni a s vyššou podporou.
Tento rok sa dobrovoľníci na Muráni zapojili do viacerých prác. „Pomáhali nám s odstraňovaním koreňov a hlavne s dopravou stavebného materiálu, čiže s vyberaním kameňov, ktorých sme mali nedostatok, pretože sme murovali pomerne veľké plochy na Hlavnej veži. Chýbali nám predovšetkým kamene, ktoré sú potrebné do lícových strán a musia mať určité proporcie,“ priblížil Nováčik a dodal, že dobrovoľníci si pod odborným dohľadom vyskúšali aj murovanie tradičnou metódou za použitia vápennej malty.
Najmladším z dobrovoľníkov bol 12-ročný Michal Beník z obce Sušany v Poltárskom okrese. „Práca nám šla celkom rýchlo. Najviac sa mi páčilo hľadanie a nosenie kameňov, keď sme vytvorili živú reťaz. Celkovo mám z hradu pekné zážitky a dobrý pocit,“ uviedol pre TASR.
V neorganizovanej forme s obnovou Muráňa pomáhali ako dobrovoľníci aj mnohí návštevníci, ktorí vynášali vápno a predovšetkým piesok vo vreciach cez autom neprístupný úsek pod hradom. „Odhadujem, že počas celej sezóny vyniesli 40 až 50 percent z celkového množstva tohto stavebného materiálu. Funguje to takto od začiatku aktuálnej obnovy hradu, ktorá sa začala pred niekoľkými rokmi,“ informoval koordinátor, podľa ktorého turisti vyniesli najviac materiálu počas víkendov. „V piatok sme vždy naplnili všetky vrecia a dosť často sa stávalo, že už v sobotu poobede nebolo čo nosiť,“ uzavrel.