Hrad Čabraď vznikol približne v polovici 13. storočia.
Už niekoľko víkendov odpracovali tento rok dobrovoľníci na obnove hradu Čabraď v okrese Krupina.
Práce od roku 2000 zastrešuje združenie Rondel, aj keď ich dobrovoľníci vykonávali už od roku 1997. Žiadateľom o granty na opravu hradu je aj obec Čabraďský Vrbovok.
"Tento rok sme získali 1500 eur z nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis na projekt s názvom Krok za krokom k záchrane hradu Čabraď – pokračovanie obnovy severného paláca," uviedol predseda združenia Rondel Albert Loydl.
Severný palác je kľúčovým objektom realizácie. "Počas nej sa domuruje otvor v severnej stene, ktorý slúži ako vstup do objektu, zrekonštruuje okenný otvor v západnej stene a zamuruje veľká kaverna v exteriéri východnej steny," priblížil práce Loydl.
Na obnovu hradu, na ktorej sa podieľajú aj nezamestnaní, získala podporu z ministerstva kultúry obec Čabraďský Vrbovok. Samospráva mala podľa Loydla získať 25 000 eur. Na hrade po dobu šiestich mesiacov nájde prácu osem dlhodobo nezamestnaných. Pomáhať budú pri úprave areálu a rekonštrukčných prácach. "Tento rok sa bude realizovať prvá etapa obnovy južného portálu tretej vstupnej brány, kde sa zhotoví nový portál z umelého kameňa a opravia priľahlé murivá," pripomenul.
V ďalšej etape, keď vyzreje murivo, sa bude realizovať domurovanie zvyšnej časti steny nad portálom tak, aby vznikol bezpečný a pohodlný vstup pre návštevníkov do horného hradu. Súčasťou realizácie bude v budúcnosti aj rekonštrukcia dreveného mosta do tretej vstupnej brány.
Na schválenie predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) ešte len čaká projekt s názvom Záchrana hradu Čabraď 2016. Podalo ho združenie Rondel a požadovaná dotácia činí 1485 eur. Z projektu by sa mali realizovať nákupy potrebného materiálu na rekonštrukciu - piesok a vápno, ako aj realizácia krycej striešky nad rekonštrukciou južného portálu. Strieška zabezpečí ochranu pracovníkov pred prípadným pádom kameňov z vyšších častí muriva a zároveň ochráni rekonštruovaný portál pred poveternostnými vplyvmi.
Celkove sa na obnove na hrade zúčastní množstvo ľudí - od dlhodobo nezamestnaných, cez odbornú firmu (konzervátor) a zároveň množstvo dobrovoľníkov, aj zahraničných. "V lete budeme totiž realizovať dvojtýždňový medzinárodný tábor v spolupráci s Inex Slovakia. Do prác sa môže ale zapojiť každý, kto prejaví záujem," doplnil predseda združenia.
Hrad Čabraď vznikol približne v polovici 13. storočia. V roku 1276 bol jeho majiteľom comes Derš z rodu Huntovcov. Tento zabudnutý klenot chránil v minulosti prístup k banským mestám a preto oň často bojovali rôzne vojská. Na začiatku 14. storočia hrad dobyl Matúš Čák a v polovici 15. storočia ho obsadilo vojsko Jána Jiskru. Od roku 1622 bol majetkom Petra Koháryho. V majetku rodu zostal až do svojho zániku v roku 1812, kedy ho posledný mužský potomok Koháryovcov dal podpáliť. Odvtedy pustol. Zaujímavosťou je, že hrad sa nachádza na území Štátnej prírodnej rezervácie na ochranu plazov.