Ilustračná snímka, zdroj: zahradaktorauci.sk
Do projektu Záhrada, ktorá učí sa tento rok zapojilo 209 základných a stredných škôl na Slovensku. Jeho cieľom je pomáhať premieňať školské pozemky na interaktívne učebne matematiky, chémie či hudobnej výchovy.
Projekt už siedmy rok organizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica s finančnou pomocou švédskeho obchodného domu s nábytkom.
"Reálne vieme do školskej záhrady preniesť veľkú časť vyučovania z tried. A to vrátane predmetov ako je fyzika, geometria alebo výtvarná výchova. Príroda nám poskytuje všetky potrebné pomôcky a podnety, a to vizuálne, hmatové alebo zvukové," približuje Ivana Poláčková, projektová manažérka CEEV Živica.
Výhodou podľa nej tiež je, ak sa to podporí vytvorením záhradných učebných prvkov, napríklad jazierka, meteostanice alebo geometrických vyvýšených záhonov. V porovnaní s klasickou triedou sa vytvára viac príležitostí na vedenie detí k skúmaniu vecí a kladeniu otázok a deťom zase prináša radosť z objavovania a motiváciu učiť sa.
V Základnej škole (ZŠ) Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne napríklad v rámci takejto záhrady vytvorili analematické slnečné hodiny, pri ktorých je ukazovateľom času tieň postavy človeka. V Badíne využívajú pri vyučovaní dažďovú záhradu, divoký kút a kamenný litofón (kamenný hudobný nástroj) a vo Vrbove zase hmyzí hotel a existujúci vodný prameň.
To, akým spôsobom si učiacu záhradu vytvoriť a ako v nej vyučovať, sa školy vybrané do projektu dozvedia na trojdňovom kurze. Pripravuje sa tiež jednodňové turné po Záhradách, ktoré učia s názvom Túlavý autobus. Akcia je naplánovaná na máj. "Navštívime tri alebo štyri inšpiratívne školské záhrady, na ktorých budeme vidieť reálne ukážky vyučovania a dozvieme sa viac aj o samotnej tvorbe záhrad, do ktorých sa zapája celá škola a veľmi často aj početná miestna komunita," dodáva Poláčková.
Bližšie informácie o projekte sú na webovej stránke www.zahradaktorauci.sk.