Sobota 11.07.2020
Dnes má meniny 
Milota
°C
04.07.2019 09:25

Barokový mostík v Stupave v rekonštrukcii


Barokový mostík do kaštieľa, ktorý sa rekonštruuje


Bratislavský samosprávny kraj revitalizuje park stupavského kaštieľa, kde sídli župný Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov. Park z 18. storočia je národnou kultúrnou pamiatkou, má prírodno-krajinársky ráz a tvorí celok s okolitými lesmi.


Jeho súčasťou je jazierko za kaštieľom a barokový mostík do kaštieľa, ktorý sa aktuálne rekonštruuje. Ide o krásny objekt, ktorý si zaslúži zvýšenú pozornosť. Park denne navštevuje množstvo ľudí, medzi ktorými sú najčastejšie okrem seniorov mladé rodiny s deťmi a využívajú ho na oddych či aktívny pohyb. Zveľadenie tohto priestoru je všeobecne prospešné pre širokú verejnosť,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

V prvej fáze rekonštrukcie barokového mostu, ktorý tvorí priame spojenie kaštieľa z ulice, sa demontovali prvky podliehajúce reštaurátorským prácam ako zábradlie, súsošia a kamenné prvky. Ich obnova bola zrealizovaná bez definitívnej povrchovej úpravy, ktorá sa prvkom dodá až v poslednej fáze obnovy pred konečným osadením na pôvodné miesto na moste. Rozobratím konštrukcie sa ukázalo v akom stave sa stavba a jej poškodenia nachádzajú. V spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom, projektantami a so statikmi sa aktualizovali postupy prác nutné k zachovaniu tohto jedinečného dedičstva a zvolili sa vhodné postupy obnovy mosta. Počas rekonštrukcie sa využívajú tradičné spôsoby výroby, tradičné stavebné techniky a v závere sa zvolí čo najjemnejšie výsledné. K dosiahnutiu čo najpresnejšej autenticity, zvolili projektanti pôvodné technologické spracovanie konštrukcie mosta, pričom do úvahy vzali aj geometrické nezrovnalosti jeho jednotlivých častí. V najbližšej dobe je naplánované samotné murovanie klenieb mosta a montáž ramenátov. Ukončenie rekonštrukcie je plánované na prvý štvrťrok 2020. Celkové náklady na rok 2019 predstavujú 726 895 eur a sú hradené z rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja.

Autor: (ts-BSK-Lucia Forman)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.09.2017
V zariadení pre seniorov zrekonštruovali 11 obytných jednotiek
V budove zariadenia pre seniorov na Komenského ulici v Poprade zrekonštruovali 11 obytných jednotiek. Pri úprave jednotlivých izieb myslela samospráva najmä na bezbariérovosť.
viac
13.06.2018
Kaštieľ v Rusovciach i jeho park majú kompletne obnoviť do roku 2023
Do roku 2023 by mal byť kompletne zrekonštruovaný kaštieľ v Rusovciach, vrátane objektu čeľadníka a historického parku. Na projekt rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky (NKP) sú odhadované náklady vo výške viac ako 75 miliónov eur bez DPH.
viac
28.01.2019
Vzniklo prvé denné zariadenie pre autistov v Košickom kraji
V Košickom samosprávnom kraji (KSK) vzniklo prvé špecializované zariadenie s ambulantnou, teda dennou starostlivosťou pre autistov. Od 1. januára tohto roka funguje pri Domove sociálnych služieb DOMKO (DOMKO-DSS).
viac
31.01.2020
Bratislavský kraj zrekonštruoval barokový most v Stupave
Stupavský park už skrášľuje historický skvost, barokový most, ktorý prešiel komplexnou rekonštrukciou. Výslednú podobu už môžu naplno obdivovať nielen obyvatelia Stupavy, ale aj celého kraja. Most spája Hlavnú ulicu s kaštieľom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %