Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici.
Banské múzeum v prírode, ktoré je najnavštevovanejšou expozíciou Slovenského banského múzea (SBM) a tiež jednou z najvyhľadávanejších zaujímavostí v Banskej Štiavnici, chcú tento rok inovovať.
"Nachádzame sa v etape, kedy prichádza verejnosť vo zvýšenej miere a zastarané expozície si vyžadujú inovácie," podotkol riaditeľ múzea Jozef Labuda. Na projekt modernizácie získalo SBM dotáciu z Environmentálneho fondu vo výške 95 670 eur. Inovovať chcú podľa Labudu ešte tento rok. "Aktuálne bežia verejné obstarávania," priblížil s tým, že realizácia projektu vo výraznej miere návštevníkov neovplyvní.
Banské múzeum v prírode, ktoré je známe aj ako skanzen, má dve časti. Inovácia sa dotkne oboch. Nové prvky pribudnú na povrchu, renovovať sa však bude aj v podzemí. Na povrchu chcú podľa Labudu vytvoriť novú oddychovú zónu pre deti, kde sa budú môcť hrať. Pri vodnostĺpcovom ťažnom stroji z 18. storočia by zase mala pribudnúť obrazovka s približne trojminútovým filmom, ktorý priblíži vodu ako fenomén v baníctve.
V podzemí, kde majú návštevníci možnosť sfárať v ochranných oblekoch a so svietidlami v ruke, chcú podľa Labudu inovovať osvetlenie a odsávanie. "Klimatické podmienky sú tu veľmi náročné a agresívne, majú veľký vplyv na inžinierske siete," vysvetlil riaditeľ. Inovácie sa dočkajú aj svietiace vitríny a rôzne ilustračné grafické prvky, ktoré približujú postup dobývania.
Banské múzeum je vybudované v závode šachty Ondrej, ktorá fungovala od konca 17. storočia až do 20. rokov 20. storočia a v roku 1925 bola definitívne zlikvidovaná. So sprístupňovaním podzemných priestorov a budovaním povrchových priestorov sa začalo v roku 1965, prvých návštevníkov privítali v skanzene v roku 1974. Za toto obdobie ho navštívilo viac ako 1,3 milióna ľudí.