Obnova barokového areálu Hospital Kuks sa v ČR stala Stavbou roka 2016 a získala Zvláštnu cenu Ministerstva kultúry ČR.
Cenu Európskej únie pre kultúrne dedičstvo Europa Nostra v roku 2017 získajú dve české iniciatívy: obnova barokového areálu v Kukse a celonárodný vzdelávací projekt Památky nás baví.
Uspeli v medzinárodnej konkurencii, keď porota z 202 zaslaných projektov z 39 krajín vybrala 29 laureátov v štyroch kategóriách.
Slávnostné vyhodnotenie tejto prestížnej súťaže sa uskutoční 15. mája vo fínskom Turku. Podľa generálnej riaditeľky Národného pamiatkového úradu (NPÚ) Nadi Goryczkovej je to veľký úspech v podobe dvoch pamiatkarských Oscarov, ktorý sa ešte môže zvýšiť, keďže z laureátov vyhlásia sedem držiteľov ceny Grand Prix odmenených aj finančnou čiastkou.
Obnova barokového areálu Hospital Kuks sa v ČR stala Stavbou roka 2016 a získala Zvláštnu cenu Ministerstva kultúry ČR. Hospital pre vojenských vyslúžilcov a starých mužov dal vybudovať gróf František Antonín Špork začiatkom 18. storočia. O nich sa starala rehoľa Milosrdní bratia od roku 1743 až do začiatku druhej svetovej vojny.
Rozsiahla rekonštrukcia tejto národnej kultúrnej pamiatky v rokoch 2013-2015 stála vyše 450 miliónov českých korún. Okrem iných noviniek návštevníci budú môcť absolvovať nový okruh zahŕňajúci komentované prehliadky bylinkovej záhrady, kde sa zoznámia s jej históriou, kompozíciou, vývojom i popisom najzaujímavejších rastlín v rôznom období. Hospital chystá pre verejnosť asi 60 podujatí, informácie sú na webových stránkach NPÚ.
Zámerom edukačného projektu Památky nás baví podporenom Ministerstvom kultúry ČR je vytvorenie kvalitného systému vyučovania a vzdelávania v oblasti starostlivosti o svoje kultúrne dedičstvo. Do neho sa v autentickom prostredí pamiatkových objektoch zatiaľ zapojilo asi 31 000 záujemcov. Jeho cieľovými skupinami sú školské kolektívy do 18 rokov, rodičia s deťmi, laická a odborná verejnosť, seniori i ľudia so špeciálnymi potrebami.
Pre širšiu dostupnosť boli v prvej etape (2012) do projektu NPÚ zapojené edukačné centrá v siedmich mestách, neskôr sa pridávali ďalšie pamiatkové objekty. Na ich programoch a metodike sa podieľali pedagógovia z Karlovej univerzity v Prahe, Masarykovej univerzity v Brne a iní odborníci, aby na nové trendy vzdelávanie využili potenciál jednotlivých historických pamiatok aj moderné informačné technológie. V roku 2015 vzniklo Metodické centrum pre vzdelávanie, ktoré tieto činnosti prevzalo a rozvíja edukačné aktivity.