Piatok 26.04.2024
Dnes má meniny 
Jaroslava
°C
23.10.2021 03:35

Mestu Nitra spôsobuje problémy rýchlo rastúci pajaseň žliazkatý


Kvitnúci dospelý jedinec. Snímka zdroj: borova.sk


Spomedzi inváznych a nepôvodných druhov rastlín rozšírených v Nitre spôsobuje mestskej samospráve najväčšie problémy pajaseň žliazkatý. Potvrdzujú to skúsenosti z terénu, skonštatoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.


Podľa jeho slov ide o veľmi agresívny typ stromu, ktorý dokáže rásť veľmi rýchlo a obmedzuje inú vegetáciu. „Ak aj takýto strom odstránime, tak zo zvyšných koreňov v pôde sa čoskoro vytlačia nové jedince,“ skonštatoval Holúbek.      

Pajasene žliazkaté sa do našej zemepisnej polohy rozšírili z Ázie. Podľa hovorcu mesta majú tieto stromy oveľa väčšiu vitalitu rastu a oveľa vyššie ročné prírastky v porovnaní s inými drevinami. „Ak tento strom identifikujeme na mestských pozemkoch, sme zo zákona povinní ho odstrániť, rovnako ako to musia robiť aj súkromní vlastníci pozemkov,“ poznamenal Holúbek.       

Samospráva aj v prípade plánovaných intervencií na zelených plochách, akými sú ošetrenia drevín či arboristické posúdenia, sleduje, či sa niekde nerozmnožili aj tieto invazívne druhy stromov. „Ak pajaseň žliazkatý objavíme, automaticky ho vyrúbeme. Na tieto invazívne stromy sa zo zákona nevzťahuje nutnosť povolenia na výrub,“ upozornil Holúbek.      

Pajaseň žliazkatý pochádza z Číny a do Európy sa dostal v 18. storočí. Je jedným z najrozšírenejších invazívnych ázijských druhov na Slovensku a tiež v Európe. Pôvodne bol pajaseň parková drevina, ktorá v súčasnosti expanduje do voľnej krajiny teplých oblastí, akou je aj južné Slovensko.       

Dorastá do výšky 20 až 25 metrov, je nenáročný na podmienky, tolerantný voči suchu a soliam v pôde. Šíri sa semenami, ktoré sú vetrom roznášané na väčšie vzdialenosti, a vytváraním veľkého množstva koreňových výmladkov, z ktorých vyrastú nové stromy.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.09.2020
B. Bystrica sprísni postup voči ľuďom, ktorí neodstraňujú invázne rastliny
Oddelenie životného prostredia banskobystrického magistrátu sa po stretnutí na tému inváznych rastlín rozhodlo, že pristúpi k zvýšeniu opatrení proti šíreniu inváznych rastlín.
viac
30.06.2021
Bratislava odstráni vyše 300 inváznych drevín, v týchto dňoch prebieha injektáž
Mesto Bratislava tento rok odstráni 116 dospelých a 210 mladých inváznych drevín. V týchto dňoch prebieha injektáž stromov, ktorá má zabezpečiť, že invázna drevina odumrie a na jej mieste nevyrastie nová.
viac
03.01.2022
Podpoľanie pred inváznymi rastlinami chráni tradičné poľnohospodárstvo
Za najúčinnejší spôsob boja proti inváznym druhom rastlín na Podpoľaní, čo ale platí aj pre celé územie Slovenska, označujú tamojší ochrancovia prírody prevenciu v podobe zachovania tradičného obhospodarovania pozemkov, predovšetkým pasením a kosením.
viac
16.02.2024
Mesto Nitra začalo s výrubom inváznych drevín
Mesto Nitra v týchto dňoch začalo s výrubom inváznych drevín na sídlisku Chrenová. Ako informovala radnica, z verejných priestranstiev je odstraňovaný predovšetkým javorovec jaseňolistý a pajaseň žliazkatý.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %