Nedeľa 07.03.2021
Dnes má meniny 
Tomáš
°C
08.02.2021 08:35

Zvierací ombudsman spúšťa aktivity na podporu spolužitia zvierat a seniorov


Ilustračná snímka.


Iniciatíva Zvierací ombudsman spúšťa aktivity na podporu spolužitia zvierat a seniorov v zariadeniach sociálnej starostlivosti.


Dôvodom je využitie pozitívneho vplyvu zvierat na psychické i fyzické zdravie seniorov, tiež pri procese rehabilitácie či pri celkovej životnej motivácii a pri zmierňovaní zdravotných problémoch. Informovala o tom Dana Freyerová z iniciatívy Zvierací ombudsman.

„V súčasnosti neexistuje žiadna zákonná prekážka, ktorá by bránila tomu, aby mohli byť zvieratá umiestňované spolu so svojimi majiteľmi do domovov sociálnych služieb, domovov dôchodcov, alebo aby zvieratá svojich majiteľov navštevovali. Táto možnosť tak stojí výlučne na rozhodnutí daného zariadenia,“ uviedla zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. Je podľa nej dokázané, že prítomnosť zvieraťa pozitívne vplýva na psychické zdravie a celkový zdravotný stav seniorov.

„Žiaľ, mnohokrát sme svedkami odlúčenia zvieraťa od seniora, s ktorým žil niekoľko rokov v spoločnej domácnosti,“ dodala Freyerová. Podotkla, že zároveň aj zviera, ku ktorému majú seniori vybudovaný dlhoročný a hlboký vzťah, zostáva samo, pretože jeho premiestnenie spolu s jeho majiteľom na nové miesto zväčša nie je umožnené.

Cieľom iniciatívy je dosiahnuť, aby seniori nezostávali odlúčení od svojich zvieracích priateľov a aby im bolo umožnené si zviera ponechať aj v ich novom domove, alebo aby mohlo dané zviera svojho majiteľa navštevovať.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.05.2017
Prorodinné projekty môžu získať peniaze od mesta
Aktívni Trnavčania majú novú možnosť získať prostriedky pre ďalšie svoje projekty. Ku grantovej schéme pre kultúru, šport i zdravie pridala radnica najnovšie dotácie pre program Prorodinne orientované mesto a na tento účel vyčlenila v rozpočte mesta sumu 5000 eur.
viac
31.07.2017
Počas augusta možno prihlásiť aktivity podporujúce záujem o kultúrne dedičstvo
Zástupcovia štátnych inštitúcií, samosprávy, súkromných spoločností či organizácií tretieho sektora, ale i aktívni jednotlivci môžu do konca augusta prihlásiť aktivity, ktorými sa Slovensko bude prezentovať v rámci septembrových Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD).
viac
02.10.2019
Regióny žiadajú prezidentku o nepodpísanie novely zákona
Iniciatíva Cesty pre Slovensko žiada v apelujúcom liste prezidentku SR, aby nepodpísala nové znenie zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Pridáva sa tak k tlaku združenia krajov SK8 a Únie miest Slovenska na zastavenie novely zákona o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane.
viac
07.08.2020
Zapojte sa do lokálneho programu Iniciatíva pre otvorené vládnutie
Medzinárodná Iniciatíva pre otvorené vládnutie predĺžila termín na predbežné prihlasovanie sa do lokálneho programu do 14. augusta 2020 a termín na vyplnenie celej prihlášky do 25. septembra 2020.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %