Štvrtok 14.11.2019
Dnes má meniny 
Irma
°C
22.08.2019 11:15

Zo Skalky až na Velehrad


Na novú Cyrilometodská pútnickú trasu sa pútnici prvýkrát vydali v stredu 21. augusta 2019. V areáli bývalého kláštora vo Veľkej Skalke bola trasa symbolicky otvorená za účasti zástupcov partnerských krajov – Zlínskeho a Trenčianskeho.


Skalka nad Váhom pri Trenčíne je považovaná za najstaršie pútnické miesto na Slovensku. Velehrad v Zlínskom kraji zase patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam strednej Európy. Teraz ich spája nová medzinárodná Cyrilometodská pútnická trasa.


„Trenčiansky samosprávny kraj si plne uvedomuje históriu a kultúrne dedičstvo ktoré k nám sv. Cyril a Metod doniesli na Veľkú Moravu a myslím si, že je veľmi dôležité si ich odkaz pripomínať aj teraz po viac ako 1155 rokoch a ja som veľmi rád, že práve Skalka nad Váhom, ktorá je najstarším pútnickým miestom v Trenčianskom kraji aj na celom Slovensku, je jedným z tých miest, kadiaľ poputujú pútnici. Pri tejto príležitosti by som rád poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na jej vzniku. TSK je len jedným členom neziskového združenia Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, ktorá podporuje nielen turizmus, ale aj zachovanie kultúry a jej dedičstva, ktorú sem sv. Cyril a Metod priniesli. Zároveň je to aj skvelá podpora cestovného ruchu v súčasnosti,” vyjadril potešenie zo spolupráce predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, Jaroslav Baška 

V rámci aktivít združenia Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda bolo v roku 2018 označených 300 km peších cyrilometodských trás, a to konkrétne v Zlínskom a Juhomoravskom kraji. V Bratislavskom kraji sa vyznačilo 75 km. Tento rok sa pokračuje v značení na Morave a na Slovensku. Trasa vedúca zo Skalky nad Váhom smerom na Velehrad je prvou značenou česko-slovenskou trasou, v dĺžke približne 25 km.

„V minulom roku sme pripravili úseky Cyrilometodskej trasy smerujúce hviezdicovo do Velehradu predovšetkým na Morave a na putovanie pútnici vyrazili z Vranova neďaleko Brna. Trasami, ktoré ukazujú formovanie našej kultúrnej identity/kultúrnej krajiny deklarujeme snahu približovať, zveľaďovať a sprístupňovať verejnosti ako významné, tak aj menej známe sakrálne, stredoveké a iné pamiatky. Našou snahou je Cyrilometodskú trasu ako medzinárodný projekt dostať na mapu kultúrnych trás Európy,” uviedol Ján Pijáček, člen Rady Zlínskeho kraja.

Augustové putovanie po novo-vyznačenej pútnickej trase je naplánované na štyri dni, počas ktorých skupinka približne 30 pútnikov zdolá trasu dlhú 90 km. Tá vedie prevažne cez Biele Karpaty. Najskôr budú pútnici smerovať zo Skalky nad Váhom cez Trenčín do Žítkovej, potom navštívia Bojkovice, Luhačovice a prírodným parkom Prakšická vrchovina zamieria do Uherského Hradišťa. Príchod do cieľa, Velehradu, sa očakáva v sobotu 24. augusta dopoludnia.

Pútnici začali putovanie svätou omšou s požehnaním, následne si vypočuli históriu pútnického miesta Skalka a spoločne sa vydali na 1. úsek z Veľkej na Malú Skalku, kde si prevzali pamätné listy. So sebou si nezabudli na turistiku pribaliť aj dobrú náladu a potešenie z objavovania krásnych prírodných zákutí, ktoré ich po ceste čakajú.

Úvodné putovanie po česko-slovenskej ceste Cyrilometodskej trasy pripravilo neziskové združenie Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región, Centrálou cestovného ruchu Východnej Moravy, Regiónom Slovácko, Pútnickým miestom Skalka nad Váhom, pútnikom Petrom Hirschom, Maticou velehradskou, Zlínskym krajom a Trenčianskym samosprávnym krajom. Značenie trasy zaistili členovia Klubu českých turistov a Klubu slovenských turistov. 

Autor: (ts-tsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.04.2016
Študenti vyniesli z čachtického podzemia viac ako 500 vedier zeminy
Študenti Strednej priemyselnej školy (SPŠ) v Novom Meste nad Váhom prispeli k dobrovoľníckej činnosti OZ Slovenské podzemie a spolku milovníkov histórie Concordia pri čistení chodieb čachtického podzemia.
viac
26.10.2016
V regióne Gron pribudla nová turistická trasa, ktorá spája dve mestá
Približne po roku práce sa podarilo Oblastnej organizácii cestovného ruchu (OOCR) Región Gron do úspešného konca zavŕšiť projekt novej turistickej trasy, ktorá spája mestá Nová Baňa a Žarnovica.
viac
30.12.2017
Silvestrovský výstup na Strážov
Strávte posledný deň v roku 2017 aktívne - turistikou! 
viac
12.10.2018
Víťazmi Majstrovstiev SR v hasičskom športe sa stali hasiči z Popradu
Družstvo z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Poprade zvíťazilo v celkovom bodovaní 46. ročníka Majstrovstiev Slovenskej republiky v hasičskom športe, ktoré sa začali v utorok (9.10.) v Dubnici nad Váhom a v stredu vyvrcholili v areáli OR HaZZ v Martine.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.88 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.37 %