Sobota 05.12.2020
Dnes má meniny 
Oto
°C
04.09.2020 10:10

ZMOS uspel v rokovaniach o peniaze na matriky


Ilustračná snímka: (tasr).


Združenie miest a obcí Slovenska presadilo v rokovaniach s rezortom financií navýšeniu výdavkov na činnosť matrík v roku 2020 o viac ako 1,3 milióna eur.


„Združenie miest a obcí Slovenska očakáva, že rezort vnútra urýchlene požiada o realizáciu rozpočtového opatrenia a následne bude navýšená čiastka rozpísaná na účty miest a obcí, ktoré sú sídlom matričných úradov,“ hovorí výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány.

ZMOS naďalej upozorňuje, že financovanie preneseného výkonu štátnej správy, je v plnom rozsahu povinnosťou príslušných rezortov. Preto požaduje, aby podobný postup bol realizovaný ešte pre rok 2020 aj v ostatných kapitolách štátneho rozpočtu, z ktorých sa financujú prenesené úlohy štátu na mestá a obce. Zároveň upozorňuje, že financovanie preneseného výkonu štátnej správy je v plnom rozsahu povinnosťou príslušných ministerstiev.

Združenie v tejto súvislosti pripomína, že dofinancovávanie preneseného výkonu štátnej správy mestami a obcami je v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, Ústavou Slovenskej republiky a tiež Európskou chartou miestnej samosprávy. „V minulosti na to niekoľko krát okrem ZMOS upozornil Najvyšší kontrolný úrad SR, ale aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Preto by malo byť záujmom štátu, aby nenútil samosprávy porušovať zákony tým, že z vlastných zdrojov musia platiť zákonné povinnosti za štát,“ konštatuje Jozef Turčány.

ZMOS pred rokom zrealizoval audit prenesených kompetencií v rámci ktorého poukázal na dlhodobo nepriaznivú situáciu, porušovanie finančnej disciplíny príslušných ministerstiev, výšku dofinancovania týchto úkonov z rozpočtov miest a obcí a zároveň formuloval východiská, ako tento dlhodobý problém vyriešiť.

Autor: (Michal KALIŇÁK, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.11.2017
Fiškálna decentralizácia nie je prekážkou pri budovaní sociálneho štátu
„Naplnenie princípov fiškálnej decentralizácie, ktorá bola pokračovaním procesu decentralizácie verejnej správy, nepovažujeme za prekážkou pri budovaní sociálneho štátu, naopak v mnohých oblastiach tomuto procesu pomáha,“ myslí si podpredseda ZMOS Jozef Turčány.
viac
03.04.2020
ZMOS navrhuje mobilizovanie eurofondov
Združenie miest a obcí Slovenska navrhuje urýchlene mobilizovať eurofondové zdroje na zmiernenie dopadov COVID 19. Podľa názoru združenia je to jediná možnosť ako spomaliť tempo poklesu ekonomiky, rastu nezamestnanosti a podpory verejných investícií.
viac
14.10.2020
Opäť je možné elektronické rokovanie zastupiteľstiev
Združenie miest a obcí Slovenska koncom marca predložilo návrh novely zákona o obecnom zriadení na rozšírenie možností rokovania zastupiteľstiev.
viac
09.11.2020
NKÚ sa zameral na sociálnu oblasť
Národná autorita pre oblasť externej kontroly sa aj v tomto roku zamerala na sociálnu oblasť. Záujemcovia o opatrovateľskú službu sú na Slovensku odkázaní na samosprávy a nie vždy od nich adekvátnu a kvalitnú službu aj dostanú. Potvrdzujú to závery kontroly NKÚ SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.18 %