Štvrtok 27.01.2022
Dnes má meniny 
Bohuš
°C
17.09.2019 08:05

ZMOS organizuje druhý ročník medzinárodnej konferencie MUNICIPÁLNA V-4


Ilustračná snímka: (tasr)


Ambíciou každoročného dvojdňového podujatia je diskusia o témach, ktoré sa týkajú miest a obcí v každom zo štátov Vyšehradskej formácie. V priebehu dvoch dní tak so svojimi príspevkami vystúpia dve desiatky prednášajúcich.


Druhý ročník podujatia sa sústredí na dve témy. Prvou budú kľúčové aspekty verejných obstarávaní a druhou cezhraničná spolupráca a skúsenosti samospráv. Každá z týchto tém je mimoriadne zaujímavá pre volených predstaviteľov aj odborných zamestnancov miest a obcí, čo napokon znásobuje nielen záujem účastníkov o podujatie, ale aj samotní prednášajúci.

Medzi hlavnými rečníkmi bude predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák, riaditeľ Inštitútu ÚVO Jaroslav Lexa a tiež podpredsedníčka českého Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže Eva Kubišová. K tejto téme vystúpia aj zástupcovia samospráv so svojimi skúsenosťami napríklad z hľadiska spoločných verejných obstarávaní.

Druhou, nemenej dôležitou oblasťou rokovania dvojdňovej medzinárodnej konferencie bude predstavenie skúseností, výhod, ale aj príležitostí a rizík cezhraničnej spolupráce. Nakoľko v 36 okresoch Slovenska zo všetkých 79 žije v prihraničí až 48% obyvateľov, ukazuje sa, že Slovensko má v oblasti cezhraničnej spolupráce veľký potenciál. V tejto časti podujatia sa účastníci oboznámia s príkladmi samospráv z krajín V-4 a nebudú chýbať ani príklady projektov zo strany primátorov a starostov zo Slovenska. V rámci tohto tematického bloku budú účastníkom medzinárodnej konferencie predstavené aj finančné mechanizmy podporujúce cezhraničné aktivity.

Druhého ročníka medzinárodnej konferencie organizovanej Združením miest a obcí Slovenska sa zúčastnia aj zástupcovia samosprávnych partnerských organizácií z Českej republiky, Maďarska a Poľska.

Cieľovou skupinou medzinárodnej konferencie sú štatutárni predstavitelia miest a obcí, odborní zamestnanci mestských a obecných úradov, zamestnanci spoločných obecných úradov, hlavní kontrolóri, prednostovia a ekonómovia mestských a obecných úradov.

Podujatie sa uskutoční v dňoch 17. a 18. septembra 2019 v Kongresovom centre, Kúpeľný ostrov 13 v Piešťanoch.  Počet účastníkov konferencie je limitovaný kapacitou priestorových možností /max 100/, účasť na konferencii pre je bezplatná.

Medzinárodná konferencia je súčasťou aktivít v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý realizujeme vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

 

 

Autor: Michal Kaliňák, hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.05.2018
ÚVO oceňuje súčinnosť ZMOS pri príprave novely o obstarávaní
Novela zákona o verejnom obstarávaní sa nachádza v predbežnom pripomienkovom konaní. Je predpoklad, že na budúci týždeň pôjde do medzirezortného pripomienkového konania. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) má ambíciu, aby sa ním vláda zaoberala do začiatku letných prázdnin.
viac
28.03.2019
M. Kaliňák: Úspešná budúcnosť samospráv závisí od ich schopnosti spolupracovať
O definovaní kritérií pre mestské funkčné regióny a stanovení nástrojov na podporu medziobecnej spolupráce diskutovali v stredu v Žiline účastníci konferencie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
viac
06.08.2020
Hlivák: Zákon pre výstavbu nájomných bytov upraví pracovná skupina
Výstavba nájomných bytov nie je podľa Hliváka pre ÚVO novou témou a úrad už niekoľko rokov pracuje na tom, aby samosprávy neporušovali zákon.
viac
23.09.2021
ZMOS a Združenie Karpatský euroregión Poľsko budú spolupracovať
Združenie miest a obcí Slovenska podpísalo v stredu na treťom ročníku medzinárodnej konferencie MUNICIPÁLNA V-4 v meste Vysoké Tatry memorandum so Združením Karpatský euroregión Poľsko a predstavilo rámec spolupráce so samosprávami v Gruzínsku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %