Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
15.12.2023 01:55

Žiarsky primátor chce pre zatvorenie pôrodnice zvolať mimoriadne rokovanie BBSK


Ilustračná snímka, zdroj: mesto Žiar nad Hronom


Dočasné pozastavenie prevádzky žiarskej pôrodnice vníma primátor Žiaru nad Hronom a krajský poslanec Peter Antal ako veľmi nešťastný krok. Zároveň avizuje zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).


Mimoriadne zastupiteľstvo by sa malo venovať prehodnoteniu zmluvného vzťahu kraja, ktorý je vlastníkom nemocničných budov v Žiari nad Hronom so spoločnosťou Agel, prevádzkujúcou žiarsku nemocnicu.

"Trváme na tom, že sa bude otvárať zmluva, ktorá je dnes uzatvorená, lebo BBSK nie je jedno, aký rozsah zdravotnej starostlivosti sa poskytuje v nemocniciach v jeho vlastníctve," podotkol pre TASR Antal. Podľa jeho názoru je aktuálna zmluva o prenájme budov všeobecná a nedefinuje, aká zdravotná starostlivosť sa má v nemocnici poskytovať. "Budeme trvať na tom, aby do zmlúv bolo doplnené, ako chceme vidieť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v našich nemocniciach," poznamenal s tým, že ide stále o majetok BBSK.         

"Dnes podávam na BBSK žiadosť podpísanú dostatočným počtom poslancov na zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva," dodal primátor s tým, že konať by sa malo vo štvrtok 21. decembra v Žiari nad Hronom. Zatvorenie pôrodnice vníma naďalej ako zlé rozhodnutie a trvá na tom, aby bola jej činnosť obnovená do troch mesiacov.         

Zastupiteľstvo BBSK vyjadrilo podporu zachovať žiarsku pôrodnicu ešte v novembri. Krajskí poslanci vtedy na rokovaní zastupiteľstva schválili podporné uznesenie, v ktorom nesúhlasia s dočasným pozastavením prevádzky pôrodnice.         

Pôrodnica v Nemocnici Agel Žiar nad Hronom pre nedostatok personálu pozastaví od 15. decembra svoju činnosť na obdobie troch mesiacov. Predseda predstavenstva Agel a Agel SK Michal Pišoja v tejto súvislosti uviedol, že snahou skupiny je zachovať spomínanú pôrodnicu, avšak gynekologicko-pôrodnícke oddelenie žiarskej nemocnice dlhodobo čelí nedostatku kmeňového personálu s potrebnou kvalifikáciou. "Ak sa podarí získať dostatočný počet kmeňových atestovaných lekárov potrebných na zabezpečenie plynulej prevádzky oddelenia, činnosť pôrodnice bude okamžite obnovená," podotkol.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2016
Dlhodobo nezamestnaným chce dať mesto prácu v novej spoločnosti
Žiarska samospráva chce založiť obchodnú spoločnosť, v ktorej chce dať šancu pracovať dlhodobo nezamestnaným obyvateľom mesta a naučiť ich tak pracovným návykom.
viac
02.05.2020
Mesto zámenou získa pozemky pri gymnáziu
Mesto Žiar nad Hronom chce zámenou získať pozemky v areáli miestneho Gymnázia Milana Rúfusa, ktoré sú potrebné na vybudovanie športového zázemia školy. Výmenu týchto pozemkov za mestské pozemky v inej lokalite odsúhlasili na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci.
viac
25.11.2023
BBSK: Krajskí poslanci vyjadrili podporu zachovať žiarsku pôrodnicu
Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja vyjadrilo podporu zachovať žiarsku pôrodnicu, ktorá má pre nedostatok personálu pozastaviť svoju prevádzku na tri mesiace. Na rokovaní zastupiteľstva vo štvrtok schválili krajskí poslanci podporné uznesenie, v ktorom nesúhlasia s takýmto krokom.
viac
22.12.2023
Krajskí poslanci vyzvali spoločnosť AGEL na zachovanie zdravotnej starostlivosti
V Žiari nad Hronom včera (21. decembra) zasadlo mimoriadne zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja. Hlavnou témou rokovania bola výzva spoločnosti Agel, aby vynaložila maximálne úsilie na znovuobnovenie prevádzky gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v žiarskej nemocnici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %