Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
17.10.2022 08:25

Žiaci budú jazdiť do školy na bicykli, v pondelok sa začína 8. ročník kampane


Ilustračná snímka.


V pondelok (17. 10.) sa spúšťa ôsmy ročník kampane Do školy na bicykli. Cieľom je zlepšovať podmienky pre bezpečné a komfortné dochádzanie do škôl po celom Slovensku pešo alebo na bicykli.


Zároveň chce motivovať žiakov aj učiteľov, aby využívali tento zdravý a ekologický spôsob dopravy. Informoval o tom Dan Kollár z Cyklokoalície.

Tento rok je kampaň zameraná na tému bicyklovania počas celého roka s mottom "Jazdíme celý rok!". Súčasťou je aj súťaž, v ktorej môžu školy vyhrať stojany na bicykle a vecné ceny pre žiakov a pedagógov. Súťažiť môžu v troch kategóriách - najaktívnejšia škola s najvyšším percentom žiakov dochádzajúcich na bicykli, škola s najpútavejšími aktivitami či cena "učiteľ - influencer" pre pedagógov s výrazným prínosom pre mobilitu na svojej škole. Školy sa môžu ešte stále registrovať na stránke www.doskolynabicykli.sk.

Cieľom kampane je predovšetkým upozorniť na vysokú intenzitu automobilovej dopravy v rámci dochádzania do škôl a ukázať riešenia, ktoré fungujú. Častou bariérou pre využívanie chôdze či bicykla pri ceste do školy sú podľa Kollára obavy rodičov o bezpečnosť z dôvodu množstva áut, čím vzniká začarovaný kruh. "Dobré príklady však ukazujú, že sa s tým dá niečo robiť. Žiaci jednej zo zapojených škôl napríklad minulý rok napísali list starostovi, vďaka čomu sa ulica pred školou zjednosmernila, upratalo sa parkovanie a príchod do školy sa stal bezpečnejším," povedal Kollár.

"Ministerstvo dopravy nedávno podporilo školskú mobilitu dotáciami na stojany na bicykle pri školách vo výške 750.000 eur, pričom nám poslúžili aj dáta z kampane Do školy na bicykli," uviedol národný cyklokoordinátor Peter Klučka. Kampaň vyhlasuje každoročne Ministerstvo dopravy a výstavby SR a realizuje sa s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.11.2017
Kampane Do školy na bicykli sa zúčastnilo rekordných 31 000 žiakov
Dôkazom rastúceho záujmu o dochádzanie do školy alebo do práce na bicykli je tretí ročník národnej kampane Do školy na bicykli, ktorý priniesol rekordnú účasť.
viac
22.09.2020
Kampaň Do školy na bicykli
Včerajším dňom začala dvojtýždňová kampaň, ktorej cieľom je motivovať deti a ich rodičov, aby vyskúšali ísť do školy inak, ako autom či iným motorovým dopravným prostriedkom. Kampaň organizuje Cyklokoalícia pod záštitou ministra dopravy a výstavby SR.
viac
30.10.2020
Do kampane Do školy na bicykli sa zapojilo 238 škôl z celého Slovenska
V poradí šiesty ročník kampane Do školy na bicykli priniesol aj napriek pandemickej situácii rekordnú účasť škôl. Do kampane sa zapojilo 238 materských, základných či stredných škôl z celého Slovenska.
viac
28.07.2022
Žilinský samosprávny kraj získal v súťaži Do práce na bicykli 2. miesto
V národnej kampani pre podporu environmentálnych druhov dopravy získal Žilinský samosprávny kraj 2. miesto v súťaži krajov. Zapojili sa aj zamestnanci Úradu ŽSK.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %