Utorok 02.03.2021
Dnes má meniny 
Anežka
°C
08.02.2021 09:15

Zber kuchynského bioodpadu si Trnavčania osvojili už v začiatku


Ilustračná snímka: (tasr).


Zber kuchynského bioodpadu sa v Trnave ujal hneď na začiatku do tej miery, že mesto od februára zvýšilo frekvenciu jeho odvozu z dvoch na tri razy do týždňa. Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.


Druhou zmenou v oblasti odpadového hospodárstva v úvode roka je premiestnenie modrých kontajnerov na textil na zberné dvory.

„Kontajnery na staré šatstvo, bytový textil, topánky či doplnky k oblečeniu sú aj napriek svojmu špeciálnemu zatváraciemu mechanizmu častým terčom vyberačov, ktorí veci vyhadzujú a nechávajú v okolí neporiadok. Preto sa mesto rozhodlo ich zo sídlisk preniesť na zberné dvory. Na každom budú k dispozícii dve nádoby, kontajnery ostávajú len pri hypermarkete na Spartakovskej a na Ulici Vladimíra Clementisa, kde takéto problémy neboli zaznamenané,” uviedla hovorkyňa.

Biologicky rozložiteľný kuchynský odpad Trnavčania vhadzujú do 120-litrových hnedých nádob, ktoré najmä pri bytových domoch nie je problém naplniť. Mesto umiestnilo v prvej etape 40 kusov, v druhej je naplánovaných 120 kusov a k nim do domácností rozdáva priebežne malé špeciálne košíky s rozložiteľnými vreckami. „Za prvý týždeň prevádzky nových hnedých kontajnerov vytriedili obyvatelia 1,3 tony kuchynského bioodpadu, tretí zvoz 19. januára priniesol až 1,62 tony,” dodala Majtánová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2020
Ako si mestá a obce môžu pomôcť pri triedení kuchynského odpadu
Vyše 67 percent komunálnych odpadov triedi 7 665 obyvateľov ostrova Pantalleria, neďaleko Sicílie. Pod tento výsledok sa podpisuje nielen triedenie rovnakých komodít ako na Slovensku, ale hlavne bioodpadov, vrátane systému triedenia kuchynského odpadu.
viac
11.01.2021
V Turzovke zavádzajú dve dôležité zmeny v triedení odpadu
Prvou novinkou je vážiaci systém zberu odpadu, druhou to, že bioodpad začínajú triediť aj obyvatelia bytových domov.
viac
18.01.2021
V meste už rozmiestnili nádoby na rozložiteľný kuchynský odpad
Pri bytových domoch v Liptovskom Hrádku v piatok pribudli hnedé nádoby na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad. Umiestniť ich tam dala samospráva.
viac
19.01.2021
Je čas prakticky riešiť kuchynský odpad
Na Slovensku s Novým rokom odštartoval zber kuchynského odpadu. Vo väčšine obcí a miest by sa mal naplno rozbehnúť do šiestich mesiacov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %