Streda 13.11.2019
Dnes má meniny 
Stanislav
°C
13.12.2016 05:00

Zastupovanie starostu neznamená zánik poslaneckého mandátu


Ilustračná snímka (int).


Užitočné rady a informácie - právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová zo Združenia miest a obcí Slovenska.


Otázka:

Starostovi našej obce zo zákona zanikol mandát. Bol som poverený zastupovaním starostu, preto som teraz prevzal jeho funkciu a vykonávam ju v plnom rozsahu. Pretože sa moje miesto poslanca obecného zastupiteľstva vykonávaním funkcie starostu obce uvoľnilo, mal by nastúpiť na moje miesto náhradník, ktorý získal v komunálnych voľbách najväčší počet hlasov. Žiadny náhradník na poslanca však v obci už nie je. Ako máme postupovať, aby bol dodržaný zákon a nebol ohrozený riadny chod obce?

Odpoveď:

V prvom rade si Vás dovoľujem upozorniť na to, že zastupovaním starostu obce v plnom rozsahu podľa § 13b ods. 4 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov Vám nezanikol mandát poslanca obecného zastupiteľstva a nestali ste sa automaticky starostom obce. Vaše miesto poslanca sa neuvoľnilo. Stále zostávate členom obecného zastupiteľstva so všetkými právami a povinnosťami vrátane hlasovania o uzneseniach obecného zastupiteľstva. Nie je preto dôvod, aby náhradník skladal sľub poslanca.

Súčasne musím konštatovať, že aj napriek tomu, že sa zástupca starostu obce v prípade zániku mandátu starostu pred uplynutím jeho funkčného obdobia stáva plnohodnotným „zastupujúcim starostom“, podpisuje sa na jednotlivých právnych úkonoch obce vždy iba ako zástupca starostu. Nie je teda právne prípustné....

Čítajte v obecných novinách č. 49-50/2016 na str. 21.

Autor: JUDr. Daniela FRANZENOVÁ, Združenie miest a obcí Slovenska


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.04.2016
Užitočné rady a informácie - právna poradňa
Právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
04.05.2016
Zánik poslaneckého mandátu. Užitočné rady a informácie - právna poradňa
Právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
31.05.2016
Ohováranie starostu. Užitočné rady a informácie - právna poradňa
Právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
18.11.2016
Zákon neumožňuje obecnému zastupiteľstvu určiť starostovi jeho zástupcu
Užitočné rady a informácie - právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.82 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.42 %