Utorok 12.11.2019
Dnes má meniny 
Svätopluk
°C
14.04.2016 09:28

Užitočné rady a informácie - právna poradňa


Mením názor.


Právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.


Otázka: Som nový predseda komisie obecného zastupiteľstva na ochranu verejného záujmu. Starosta obce, ktorý vlastní v našej obci poľnohospodársku pôdu, na nej aj hospodári a podniká na nej. V oznámení funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov som túto skutočnosť uviedol. Medzi poslancami obecného zastupiteľstva sa však rôznia názory na to, či ide alebo nejde o konflikt záujmov podľa zákona a či nie je potrebné vyvodiť zo strany obecného zastupiteľstva voči starostovi obce príslušné sankcie.

   Chcel by som vedieť, či môže štatutárny zástupca obce, vlastniaci poľnohospodárske pozemky, vykonávať funkciu starostu obce a súčasne podnikať ako samostatne hospodáriaci roľník, či to nie je v rozpore so zákonom.

 

Otázka: Sme malá obec. Minulý mesiac sa jeden z poslancov nášho obecného zastupiteľstva vzdal počas rokovania obecného zastupiteľstva ústne do zápisnice svojho mandátu a teraz – po mesiaci - chce toto vzdanie sa mandátu vziať späť a vykonávať funkciu poslanca až do komunálnych volieb, hoci na jeho miesto už nastúpil náhradník. Je možné, aby poslanec obecného zastupiteľstva vzal späť svoje vzdanie sa mandátu?

 V prípade, že máte záujem o odpovede na vaše otázky, napíšte nám ich do redakcie Obecných novín na adresu  inprost@inprost.sk

Odpovede JUDr. Danieli Franzenovej nájdete v Obecných novinách č. 13-14/2016 na str. 20.

Autor: (red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.05.2016
Zánik poslaneckého mandátu. Užitočné rady a informácie - právna poradňa
Právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
20.09.2016
Nárok starostu/primátora na odstupné jednoznačne stanovuje zákon
Užitočné rady a informácie - právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
13.12.2016
Zastupovanie starostu neznamená zánik poslaneckého mandátu
Užitočné rady a informácie - právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová zo Združenia miest a obcí Slovenska.
viac
17.10.2017
Starosta – poslanci – obecné zastupiteľstvo
Právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.79 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.45 %