Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
21.03.2020 08:00

Vyšetrenia vzoriek vody sa presúvajú na iný termín


Snímka zdroj: (tasr).


O presunutí termínu na bezplatné orientačné laboratórne vyšetrenie vzoriek vody z individuálnych vodných zdrojov pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý pripadá na 22. marca, informuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na svojej webovej stránke.


Nový termín ÚVZ SR zverejní po ohlásení zlepšenia epidemiologickej situácie v súvislosti so šírením koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý vyvoláva ochorenie COVID-19.

Tento oznam už zverejnili aj niektoré Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) SR či vodárenská spoločnosť.

Na Slovensku pri príležitosti Svetového dňa vody ÚVZ SR, RÚVZ SR a vodárenské spoločnosti tradične organizovali bezplatné rozbory vzoriek vody, ponúkali prehliadky svojich zariadení, čističiek a úpravní vôd, poskytovali odborné výklady o kvalite pitnej vody a jej význame pre život a zdravie človeka.

Organizácia Spojených národov (OSN) v roku 2020 v spojitosti so Svetovým dňom vody zvolila tému: Voda a klimatické zmeny.

Hlavné posolstvá kampane k Svetovému dňu vody OSN zosumarizovala do bodov:      

- Nemôžeme si už dovoliť viac vyčkávať. Predstavitelia krajín musia dať vodu do stredu akčných plánov a činností súvisiacich s klímou,      

- Voda môže prispieť k boju proti klimatickým zmenám. Existujú trvalo udržateľné a vývojové riešenia v oblasti vody a jej ďalšieho spracovania,      

- Každý jeden človek môže zohrať svoju úlohu. V každodennom živote môžeme robiť jednoduché opatrenia v boji proti klimatickým zmenám.       

Generálny tajomník OSN António Guterres v posolstve k Svetovému dňu vody vyzýva „všetky zainteresované strany, aby zaktivizovali činnosť v boji proti klimatickým zmenám a investovali prostriedky do ráznych opatrení s cieľom zabezpečiť racionálne využívanie vodných zdrojov. Ak udržíme globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia, medzinárodné spoločenstvo bude mať oveľa viac možností na prijatie opatrení na riešenie krízy v existujúcom zásobovaní vodou.”

Valné zhromaždenie OSN schválilo 22. decembra 1992 rezolúciu, v ktorej 22. marec vyhlásilo za Svetový deň vody. Od roku 1993 si ho svet pripomína každý rok.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.03.2017
RÚVZ B. Bystrica bezplatne vyšetrí vodu zo súkromných vodných zdrojov
Odpadová voda – to je tohtoročná téma Svetového dňa vody (World Water Day), ktorý si svet pripomína každoročne 22. marca.
viac
08.03.2018
Súčasťou osláv Svetového dňa vody v Šali budú súťaže i rozbory vodných zdrojov
Rozbory kvality vody i umelecké súťaže budú súčasťou osláv Svetového dňa vody v Šali. Podujatie sa bude konať pred Mestským kultúrnym strediskom, kde budú pracovníci Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. predvádzať techniku i ukážky napájania potrubia, či vybudovania vodovodnej prípojky.
viac
04.03.2021
MŽP chce zmenou zákona zabrániť devastácii chránených území
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripravilo legislatívnu úpravu, ktorou chce zabrániť devastácii chránených území, nastaviť jasné pravidlá v národných parkoch, umožniť návrat farmárčenia a podporiť mäkký turizmus.
viac
01.06.2021
Prezidentský palác privíta budúci piatok dobrovoľných darcov krvi
Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi sa v piatok 11. júna uskutoční druhý ročník Prezidentskej kvapky krvi. Dobrovoľní darcovia krvi tak budú môcť po roku znova darovať krv v priestoroch Prezidentského paláca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %