Piatok 24.05.2024
Dnes má meniny 
Ela
°C
16.05.2023 09:30

Vo Zvolene chcú vytvoriť najpočetnejšiu živú reťaz, kopírujúcu mestské hradby


Ilustračná snímka.


Živú reťaz, ktorá by mala kopírovať pôvodné hradby Zvolena, pripravuje tamojší magistrát na piatok 26. mája. Zvolenčania by tak chceli prekonať slovenský rekord o najpočetnejšiu živú reťaz okolo mestských hradieb. Uviedla to hovorkyňa Mestského úradu vo Zvolene Ľubomíra Honíšková.


"Podujatie, ktoré je súčasťou osláv 780. výročia obnovenia mestských privilégií, má spojiť veľkých aj malých Zvolenčanov a priblížiť im históriu mestských hradieb," uviedla Honíšková.

Ľudia chytením sa za ruky majú vytvoriť reťaz po obvode historických mestských hradieb. Ide o ulice, ktoré v súčasnosti ohraničujú Pamiatkovú zónu Zvolena.

"Mestské hradby priblížime nielen ako prirodzený atribút charakterizujúci postavenia mesta, ale v symbolickom význame aj ako nekonečný kruh, ktorý spája a chráni zároveň," vysvetlila iniciátorka myšlienky Ľubica Miľanová z odboru rozvoja mesta.

Vytvorením živej reťaze by Zvolenčania mohli získať národný rekord o najpočetnejšiu živú reťaz okolo mestských hradieb. Mala by mať dĺžku 2,75 kilometra a tvoriť by ju malo viac ako 1900 ľudí. Tí by sa mali držať za ruky po dobu piatich minút, keď sa spojenie bude kontrolovať, dokumentovať, fotografovať a natáčať z lietadla a z dronov.

Na všetko bude dohliadať inšpektor rekordov a zakladateľ Knihy slovenských rekordov Igor Svítok. "Tento rekord môžeme prirovnať napríklad k oblapeniu Spišského hradu 1907 ľuďmi, ktorý sa uskutočnil v roku 2003," vyjadril sa.

Základom živej reťaze po obvode hradieb budú deti zo základných a stredných škôl vo Zvolene. Pridajú sa však aj zástupcovia väčších aj menších kultúrnych inštitúcií či jednotlivci.

Do živej reťaze po obvode mestských hradieb sa môže zapojiť každý. Stačí sa v deň konania prihlásiť na stanovištiach vytvorených na zvolenskom námestí v čase od 10.00 do 10.45 h.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.06.2018
Joga ľudí spája – pokúsia sa o rekord priamo na námestí
Vo Zvolene sa bude cvičiť joga priamo na námestí. 108 pozdravov Slnka je oslavou Medzinárodného dňa jogy.
viac
13.06.2018
Človeče, nehnevaj sa – Zvolen, zahraj sa
Občianske združenie Prístav nádeje so sídlom vo Zvolene, opäť prichádza s ďalším projektom. Tentokrát so spoločenskom hrou „Človeče, nehnevaj sa“, prostredníctvom ktorej sa spolu s Mestom Zvolen pokúsi o zápis do Slovenskej knihy rekordov v počte ľudí hrajúcich živé i stolné Človeče.
viac
27.05.2023
Do živej reťaze kopírujúcej mestské hradby sa zapojilo 2442 Zvolenčanov
Celkom 2442 ľudí sa v piatok vo Zvolene chytilo za ruky a vytvorilo rekordnú živú reťaz, ktorá kopírovala pôvodné stredoveké hradby mesta. Obyvatelia tak vytvorili nový rekord, ktorý bude zapísaný do Knihy slovenských rekordov. Pre TASR to uviedol zástupca knihy Igor Svítok.
viac
07.08.2023
Na mestských hodoch sa bude pripravovať rekordná omeleta
Mestský piknik, kultúrny program aj pokus o rekordnú omeletu budú súčasťou tohtoročných hodov v Topoľčanoch. Ako uviedla radnica, konať sa budú od 11. do 13. augusta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %