Piatok 21.01.2022
Dnes má meniny 
Vincent
°C
28.10.2021 01:25

Vláda schválila návrh príspevku pre pamätník M. R. Štefánika na Bradle


Na snímke prelet vojenských lietadiel nad Mohylou M. R. Štefánika na Bradle, foto z archívu. Snímka zdroj: (tasr).


Štát by mal každoročne poskytovať finančný príspevok na údržbu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) - pamätníka M. R. Štefánika na Bradle. Dotknuté samosprávy by od štátu mali dostávať rovnaké sumy, aké alokujú na údržbu pamätníka vo svojich rozpočtoch.


Navrhlo to Ministerstvo kultúry (MK) SR v novele zákona, ktorú v stredu (27. 10.) schválila vláda.

Základným cieľom zákona je vytvoriť mechanizmus trvalého spolufinancovania základnej ochrany a rozvoja areálu mohyly, ktorý tvoria pamätník, národná kultúrna pamiatka Strážnica, prístupová cestná komunikácia, pozemné spevnené plochy, trávnaté plochy a lesné pozemky.

Navrhovaný finančný mechanizmus predstavuje účelovú dotáciu územným samosprávam na katastrálnom území, v ktorom sa areál nachádza. Ide o mesto Brezová pod Bradlom a obce Priepasné a Košariská v okrese Myjava.

Ministerstvo kultúry (MK) SR poskytne účelovú dotáciu zo svojej rozpočtovej kapitoly v rámci schváleného limitu výdavkov na príslušný rozpočtový rok. "Navrhuje sa finančný príspevok najviac vo výške finančných príspevkov jednotlivých obcí schválených na tento účel v ich rozpočte na príslušný rozpočtový rok," uviedlo ministerstvo v dôvodovej správe k zákonu.

Ako doplnilo ministerstvo, v súčasnosti by mohli samosprávy požiadať len o dotáciu z dotačného programu MK SR Obnovme si svoj dom, ktorý sa zameriava na obnovu, ochranu a rozvoj kultúrneho dedičstva v oblasti pamiatkového fondu. Na dotáciu však nie je právny nárok.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.04.2020
Obnova pamiatok má byť rýchlejšia a efektívnejšia
Na základe pasportizácie nehnuteľného majetku v oblasti kultúry má vzniknúť dlhodobý strategický národný investičný plán, ktorého súčasťou má byť okrem výstavby nových priestorov aj program systematickej obnovy národných kultúrnych pamiatok (NKP) do roku 2030.
viac
13.06.2020
Zľavy na nájomnom aj pre kultúru
Parlament schválil zákon, ktorý umožňuje aj nepodnikateľom – napríklad občianskym združeniam, či neziskovým organizáciám, ušetriť na nájomnom, ak kvôli Covid-19 museli svoje prevádzky zavrieť alebo podstatne obmedziť ich fungovanie.
viac
22.10.2020
Schválená novela zákona „zachraňuje“ OOCR
V súvislosti s ochorením COVID-19 vláda SR včera schválila novelu zákona o cestovnom ruchu v skrátenom legislatívnom konaní.
viac
19.03.2021
ZMOS požaduje zmeny v nastavení pomoci NRO
Združenie miest a obcí Slovenska víta novelizačné návrhy zákona o podpore najmenej rozvinutých regiónov v prospech objektívneho, efektívneho a flexibilného poskytovania regionálneho príspevku na podporu najmenej rozvinutých regiónov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %