Pondelok 02.10.2023
Dnes má meniny 
Levoslav
°C
28.10.2021 01:25

Vláda schválila návrh príspevku pre pamätník M. R. Štefánika na Bradle


Na snímke prelet vojenských lietadiel nad Mohylou M. R. Štefánika na Bradle, foto z archívu. Snímka zdroj: (tasr).


Štát by mal každoročne poskytovať finančný príspevok na údržbu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) - pamätníka M. R. Štefánika na Bradle. Dotknuté samosprávy by od štátu mali dostávať rovnaké sumy, aké alokujú na údržbu pamätníka vo svojich rozpočtoch.


Navrhlo to Ministerstvo kultúry (MK) SR v novele zákona, ktorú v stredu (27. 10.) schválila vláda.

Základným cieľom zákona je vytvoriť mechanizmus trvalého spolufinancovania základnej ochrany a rozvoja areálu mohyly, ktorý tvoria pamätník, národná kultúrna pamiatka Strážnica, prístupová cestná komunikácia, pozemné spevnené plochy, trávnaté plochy a lesné pozemky.

Navrhovaný finančný mechanizmus predstavuje účelovú dotáciu územným samosprávam na katastrálnom území, v ktorom sa areál nachádza. Ide o mesto Brezová pod Bradlom a obce Priepasné a Košariská v okrese Myjava.

Ministerstvo kultúry (MK) SR poskytne účelovú dotáciu zo svojej rozpočtovej kapitoly v rámci schváleného limitu výdavkov na príslušný rozpočtový rok. "Navrhuje sa finančný príspevok najviac vo výške finančných príspevkov jednotlivých obcí schválených na tento účel v ich rozpočte na príslušný rozpočtový rok," uviedlo ministerstvo v dôvodovej správe k zákonu.

Ako doplnilo ministerstvo, v súčasnosti by mohli samosprávy požiadať len o dotáciu z dotačného programu MK SR Obnovme si svoj dom, ktorý sa zameriava na obnovu, ochranu a rozvoj kultúrneho dedičstva v oblasti pamiatkového fondu. Na dotáciu však nie je právny nárok.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.06.2020
Zľavy na nájomnom aj pre kultúru
Parlament schválil zákon, ktorý umožňuje aj nepodnikateľom – napríklad občianskym združeniam, či neziskovým organizáciám, ušetriť na nájomnom, ak kvôli Covid-19 museli svoje prevádzky zavrieť alebo podstatne obmedziť ich fungovanie.
viac
19.03.2021
ZMOS požaduje zmeny v nastavení pomoci NRO
Združenie miest a obcí Slovenska víta novelizačné návrhy zákona o podpore najmenej rozvinutých regiónov v prospech objektívneho, efektívneho a flexibilného poskytovania regionálneho príspevku na podporu najmenej rozvinutých regiónov.
viac
24.08.2021
ÚMS má zásadné pripomienky k Návrhu zákona o podpore štátneho nájomného bývania
Únia miest Slovenska (ÚMS) má zásadné pripomienky k Návrhu zákona o podpore štátneho nájomného bývania z dielne poslanca NRSR Miloša Svrčeka.
viac
07.09.2023
Vláda schválila návrh novely zákona o pobyte cudzincov
Vláda na svojom včerajšom zasadnutí schválila návrh novely zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov. Mení sa povinnosť vydávať doklad o zotrvaní na území Slovenskej republiky na možnosť jeho vydania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %