Klíma nás spája - ŽIVICA
Vybrané obce na Slovensku vybudujú v budúcom roku v rámci projektu Klíma nás spája adaptačné prvky, ktoré majú pomôcť pri boji proti extrémnym podmienkam počasia, akými sú dlhotrvajúce suchá či letné horúčavy.
„Tento ročník bude výzvou, pretože sme sa rozhodli podporiť nie desať, ale až 25 obcí,“ povedal koordinátor projektu Peter Svitek.
„Po skúsenostiach z minulého roka sa podarilo navýšiť financie o viac ako polovicu, čo znamená, že sa obce môžu pustiť aj do náročnejších prvkov a väčších opatrení. Záujem o projekt ukázal, že si obce vážia nielen možnosť získať finančné prostriedky, ale aj odborné znalosti a pomoc. Je pre nás dôležité, že budú projekty realisticky pripravené, a že budú zástupcovia obcí aj dobrovoľníci rozumieť ich významu a nestanú sa iba ďalšou „ozdobou“ obce,“ povedala manažérka projektu Petra Ježeková.
V rámci projektu si slovenské obce v priebehu budúceho roka vybudujú napríklad vodozádržné prvky v podobe vsakovacieho záhonu či zberného systému dažďovej vody, obnovia mokraď, alebo vytvoria akvaponický systém chovu rýb a pestovania zeleniny.
„Novinkou je spolupráca s miestnymi dobrovoľníkmi, ktorí budú do projektu zaangažovaní nielen fyzickou pomocou, ale budú aj vyškolení, aby vedeli v budúcnosti podobné aktivity sami navrhovať,” uviedol Svitek. V projekte sa stretnú zástupcovia obcí spolu s lokálnymi dobrovoľníkmi a spoločne absolvujú trojdňové školenie vo Vzdelávacom centre Zaježová, na ktorom im odborníci pomôžu s naplánovaním adaptačných opatrení a upozornia ich na špecifiká a úskalia konkrétnej realizácie.