Sobota 30.05.2020
Dnes má meniny 
Ferdinand
°C
19.11.2019 08:15

Viaceré obce získali podporu na vybudovanie klimatických opatrení


Klíma nás spája - ŽIVICA


Vybrané obce na Slovensku vybudujú v budúcom roku v rámci projektu Klíma nás spája adaptačné prvky, ktoré majú pomôcť pri boji proti extrémnym podmienkam počasia, akými sú dlhotrvajúce suchá či letné horúčavy.


„Tento ročník bude výzvou, pretože sme sa rozhodli podporiť nie desať, ale až 25 obcí,“ povedal koordinátor projektu Peter Svitek.       

„Po skúsenostiach z minulého roka sa podarilo navýšiť financie o viac ako polovicu, čo znamená, že sa obce môžu pustiť aj do náročnejších prvkov a väčších opatrení. Záujem o projekt ukázal, že si obce vážia nielen možnosť získať finančné prostriedky, ale aj odborné znalosti a pomoc. Je pre nás dôležité, že budú projekty realisticky pripravené, a že budú zástupcovia obcí aj dobrovoľníci rozumieť ich významu a nestanú sa iba ďalšou „ozdobou“ obce,“ povedala manažérka projektu Petra Ježeková.       

V rámci projektu si slovenské obce v priebehu budúceho roka vybudujú napríklad vodozádržné prvky v podobe vsakovacieho záhonu či zberného systému dažďovej vody, obnovia mokraď, alebo vytvoria akvaponický systém chovu rýb a pestovania zeleniny.       

„Novinkou je spolupráca s miestnymi dobrovoľníkmi, ktorí budú do projektu zaangažovaní nielen fyzickou pomocou, ale budú aj vyškolení, aby vedeli v budúcnosti podobné aktivity sami navrhovať,” uviedol Svitek. V projekte sa stretnú zástupcovia obcí spolu s lokálnymi dobrovoľníkmi a spoločne absolvujú trojdňové školenie vo Vzdelávacom centre Zaježová, na ktorom im odborníci pomôžu s naplánovaním adaptačných opatrení a upozornia ich na špecifiká a úskalia konkrétnej realizácie.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.08.2016
Bratislava vďaka projektu RESIN zistí, ako je pripravená na zmenu klímy
Hlavné mesto by malo spoznať, ako je pripravené na negatívne dosahy zmeny klímy. Bratislava sa totiž stala partnerom projektu Európskej únie RESIN.
viac
22.09.2016
Prešov sa rozhodol pristúpiť k iniciatíve Dohovor primátorov a starostov
Znižovanie energetickej náročnosti, využívanie obnoviteľných zdrojov a podpora inovácií v tejto oblasti sú hlavné piliere iniciatívy Dohovoru primátorov a starostov, ku ktorej sa rozhodlo pristúpiť aj mesto Prešov.
viac
12.04.2017
Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy
Keď je v lete v okolí obchodného centra v susedstve bratislavského Sadu Janka Kráľa teplota 33 stupňov, jeho čierna strecha je rozpálená na 50. V korunách stromov v sade je to však len 17,5 stupňa.
viac
07.03.2020
Vláda schválila nízkouhlíkovú stratégiu do roku 2030
Viaceré opatrenia, ktoré majú Slovensko posunúť bližšie k dosiahnutiu klimatickej neutrality, sú zhrnuté v Nízkouhlíkovej stratégii rozvoja SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050. Na štvrtkovom (5. 3.) rokovaní ju schválila vláda.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %