Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
06.05.2019 11:55

V Rákociho paláci oslávili sviatok svätého Floriána


Snímka zo špecializovanej expozície Z dejín hasičstva na Slovensku.


Krajské múzeum v Prešove oslávilo Deň hasičov. Ten pripadá každý rok na sviatok svätého Floriána, ktorý sme si pripomenuli v sobotu 4 mája. K sprievodným podujatiam patrila aj špeciálna prednáška Sv. Florián - patrón hasičov a hasenie ohňa v minulosti.


Deň hasičov každoročne pripadá na deň mučeníckej smrti sv. Floriána. Ako vysvetľuje historik Jozef Kušnír, za svojho patróna si ho ale nezvolili iba hasiči.

„Jeho krutá smrť vo vode počas prenasledovania kresťanov 4. mája 304 bola jedným z dôvodov, prečo si ho okrem hasičov vybrali za svojho ochrancu aj mnohé remeselnícke cechy, ktorých činnosť súvisela s ohňom,“ hovorí JUDr. Mgr. Jozef Kušnír, historik Krajského múzea v Prešove poverený jeho vedením.

Špecializovaná expozícia Z dejín hasičstva na Slovensku okrem časti venovanej sv. Floriánovi obsahuje aj dvojkolesové a štvorkolesové striekačky na ručný pohon, motorové striekačky, požiarne automobilové vozy československej výroby či rôzne súčasti hasičskej výzbroje.

„Pre návštevníkov múzea sme pri tejto príležitosti sprístupnili aj novú, príťažlivú výstavu s hasičskou tematikou pod názvom Hasičské hobby,“ prezradil Igor Lazorík, odborný pracovník Krajského múzea v Prešove.

Výstava obsahuje modely hasičských áut svetových výrobcov. Podľa Lazoríka približuje začiatky nového zberateľského odboru, ktorý sa vyvinul z hračkárstva.

„Výstava predstavuje špeciálne firmy vyrábajúce výhradne automobilové modely určené pre zberateľov. Návštevníci tu môžu obdivovať vyše 500 exemplárov miniatúrnych modelov hasičských áut,“ dodáva Lazorík.

Exponáty pochádzajú zo súkromnej zbierky Jozefa Malíka, jedného z najväčších zberateľov hasičských artefaktov na Slovensku a zároveň hasiča z Turzovky. Dopĺňa ich výber z jeho 2080 identifikačných nášiviek, takzvaných domoveniek, zo 63 štátov celého sveta. Všetky sú vyšívané a zobrazujú znaky, erby, názvy miest a lokálne hasičské symboly.

Výstava potrvá do 9. júna 2019.

Autor: (ts-tripolitana)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.11.2018
V Rákociho paláci ožije prvé vysielanie Prešovského rozhlasu
V Krajskom múzeum v Prešove si pripomenú 80. výročie rozhlasového vysielania z Prešova. Novú výstavu sprístupnia v Rákociho paláci vo štvrtok 15. novembra. Vystavené exponáty dokumentujú činnosť Slovenského rozhlasu v rokoch 1938 až 1944.
viac
03.04.2019
Krajské múzeum v Prešove predstaví kamene učencov
Návštevníci Krajského múzea v Prešove môžu obdivovať tajomné umenie suiseki. Táto umelecká forma prezentuje kamene nájdené v prírode, ktoré svojím tvarom pripomínajú niečo výnimočné. Výstavu sprístupnia vo štvrtok v Rákociho paláci.
viac
27.09.2019
Rákociho palác – patril vôbec rodine Rákociovcov
Krajské múzeum v Prešove predstavilo verejnosti svoje sídlo na základe najnovších výskumov v rámci tradičného cyklu Čaj o piatej u Rákociho. Podujatie sa uskutočnilo 18. septembra.
viac
30.10.2019
V Rákociho paláci odkryjú tajomstvá uchované v kronikách
Krajské múzeum v Prešove predstaví svojim návštevníkom novú výstavu pod názvom Tajomstvá uchované v kronikách. Nadšenci histórie tu môžu objaviť vzácne exempláre, ktoré patria medzi dôležité písomné pramene našej histórie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %