Rákociho palác, dobová snímka
Krajské múzeum v Prešove predstavilo verejnosti svoje sídlo na základe najnovších výskumov v rámci tradičného cyklu Čaj o piatej u Rákociho. Podujatie sa uskutočnilo 18. septembra.
Rákociho palác je podľa odborníkov považovaný za skvost hornouhorskej mestskej renesančnej architektúry. Zaujímavé však je, že podľa výskumu Rákociovci tento palác možno nikdy nevlastnili. Krajské múzeum v Prešove sídli v Rákociho paláci už od roku 1956. Podľa manželov Haviarovcov je to jedna z najhodnotnejších renesančných stavieb na východnom Slovensku. K vzácnym prvkom patrí aj točité renesančné schodisko zo 17. storočia, ktoré múzeum sprístupnilo verejnosti v tomto roku vôbec po prvýkrát vo svojich dejinách.
„Dodnes palác obsahuje viaceré vzácne renesančné architektonické prvky, predovšetkým krížové klenby zaklenuté do zdobených korintských stĺpov či polygonálne arkiere vystupujúce z priečelia budovy. Príznačnou je aj pozoruhodná dekoratívna atika, zdobená sgrafitovou výzdobou rastlinného motívu,“ vysvetľuje Tomáš Haviar.
Podľa Michaely Havierovej sú zaujímavé aj historické súvislosti týkajúce sa tejto stavby. Dendrochrologický výskum napríklad o. i. potvrdil, že objekt sa stal obeťou požiaru v roku 1887. Ako ďalej hovorí, medzi najvýznamnejšie udalosti v dejinách paláca patria mierové rokovania medzi zástupcami Juraja I. Rákociho a cisára Ferdinanda II. z roku 1633. Otázne však je, či palác skutočne patril Rákociovcom.
„Podstatným bol v tomto prípade archívny výskum Daniely Pellovej, ktorá skúmaním archívnych materiálov zatiaľ nezachytila v dejinách paláca skutočnosť, že by ho niekedy vlastnili Rákociovci,“ vysvetľuje M. Haviarová, Podstatnou časťou nového výskumu bola aj identifikácia rozsahu obnovy v 50. rokoch 20. storočia, ktorá tiež priniesla určité prekvapenia.