Pondelok 21.09.2020
Dnes má meniny 
Matúš
°C
05.09.2019 01:10

V obci Vinosady sa snažia zachovať ľudové zvyky a tradície


Ukážku tradičnej svadby s odobierkou mládenca a čepčením nevesty.


S vinárskymi tradíciami a krojmi z Vinosadov sa budú môcť zoznámiť aj návštevníci septembrového modranského a pezinského vinobrania.


Slovensko je krajinou mimoriadne bohatou na ľudové zvyky a tradície, ktoré podmienili vývoj kultúrnych a folklórnych oblastí. Zvyky a tradície majú svoje špecifiká podľa jednotlivých oblastí, v obci Vinosady sa snažíme tieto zvyky uchovávať aj pre ďalšie generácie prezentovaním miestnych remeselníkov na kultúrnych podujatiach.

Na jar, na Kvetnú nedeľu, sme v obci vítali jar tradičnými ľudovými piesňami a tancami v podaní detí z folklórneho súboru Magdalénka z Modry a detského folklórneho súboru Stupavjánek zo Stupavy. Chýbať nemohli ani ľudové piesne v podaní detí z miestnej základnej školy, ktoré potom odprevadil horiacu Morenu do miestneho potoka Sisak.

Na prvého mája sme pre verejnosť pripravili ukážku tradičnej svadby s odobierkou mládenca a čepčením nevesty, návštevníci podujatia boli zároveň hostiami na svadbe.

Na Jána sme na Koporcovej lúke zapálili Jánsku vatru a obnovili podujatie, ktoré, ako predpokladáme, bude obľúbenou a vítanou tradíciou na začiatku leta. O zvykoch počas magickej Jánskej noci nám predviedol pásmo ľudových tancov a piesní folklórny súbor Lusk z Modry Kráľovej.

Projekt „Šitie vinosadských krojov“ na kultúrne podujatia a prezentácia remeselníkov sa uskutočnili vďaka podpore Nadácie Tesco z grantového programu „Vy rozhodujete, my pomáhame“ a projekt „Vinosadské remeselné dvory“ sa uskutočnil z dotácie z dotačného programu BSK – dotačná schéma Bratislavská regionálna dotačná schéma na podporu kultúry 2019. Ďakujeme.

Vinárske tradície a kroje mohli návštevníci vidieť aj na vatre SNP, ktorá sa rozhorela 28. augusta na Koporcovej lúke vo Vinosadoch a v septembri sa s nimi budú môcť oboznámiť aj návštevníci modranského a pezinského vinobrania v alegorickom sprievode.

 

Autor: Mgr. Ivana JURÁČKOVÁ, starostka obce


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.03.2016
Medzinárodný folklórny festival Myjava 2016 ponúkne 40 programov
Takmer 40 scénických i nescénických programov pre všetky vekové kategórie prinesie tohtoročný 57. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2016.
viac
13.05.2019
O titul Dedina roka 2019 zabojuje 23 obcí
Súťaž Dedina roka vstúpila do svojho jubilejného 10. ročníka s 23 prihlásenými obcami, ktoré prostredníctvom nej odprezentujú výsledky dosiahnuté pri ich obnove a rozvoji.
viac
30.04.2020
Prezentačné i edukačné aktivity ponúka ÚĽUV na webe i sociálnych sieťach
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) sa pridalo ku kultúrnym inštitúciám, ktoré svoju činnosť presunuli v čase pandémie nového koronavírusu do online priestoru.
viac
16.06.2020
Zažite čaro Jánskej noci v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vás pozýva na podujatie, ktoré sa uskutoční 21. júna v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke pod názvom Jánska noc má čarovnú moc.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %