Ukážku tradičnej svadby s odobierkou mládenca a čepčením nevesty.
S vinárskymi tradíciami a krojmi z Vinosadov sa budú môcť zoznámiť aj návštevníci septembrového modranského a pezinského vinobrania.
Slovensko je krajinou mimoriadne bohatou na ľudové zvyky a tradície, ktoré podmienili vývoj kultúrnych a folklórnych oblastí. Zvyky a tradície majú svoje špecifiká podľa jednotlivých oblastí, v obci Vinosady sa snažíme tieto zvyky uchovávať aj pre ďalšie generácie prezentovaním miestnych remeselníkov na kultúrnych podujatiach.
Na jar, na Kvetnú nedeľu, sme v obci vítali jar tradičnými ľudovými piesňami a tancami v podaní detí z folklórneho súboru Magdalénka z Modry a detského folklórneho súboru Stupavjánek zo Stupavy. Chýbať nemohli ani ľudové piesne v podaní detí z miestnej základnej školy, ktoré potom odprevadil horiacu Morenu do miestneho potoka Sisak.
Na prvého mája sme pre verejnosť pripravili ukážku tradičnej svadby s odobierkou mládenca a čepčením nevesty, návštevníci podujatia boli zároveň hostiami na svadbe.
Na Jána sme na Koporcovej lúke zapálili Jánsku vatru a obnovili podujatie, ktoré, ako predpokladáme, bude obľúbenou a vítanou tradíciou na začiatku leta. O zvykoch počas magickej Jánskej noci nám predviedol pásmo ľudových tancov a piesní folklórny súbor Lusk z Modry Kráľovej.
Projekt „Šitie vinosadských krojov“ na kultúrne podujatia a prezentácia remeselníkov sa uskutočnili vďaka podpore Nadácie Tesco z grantového programu „Vy rozhodujete, my pomáhame“ a projekt „Vinosadské remeselné dvory“ sa uskutočnil z dotácie z dotačného programu BSK – dotačná schéma Bratislavská regionálna dotačná schéma na podporu kultúry 2019. Ďakujeme.
Vinárske tradície a kroje mohli návštevníci vidieť aj na vatre SNP, ktorá sa rozhorela 28. augusta na Koporcovej lúke vo Vinosadoch a v septembri sa s nimi budú môcť oboznámiť aj návštevníci modranského a pezinského vinobrania v alegorickom sprievode.