Ilustračná snímka z otvorenia SmartLabu v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene. (Zdroj: BBSK)
Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene otvorila vo svojich priestoroch SmartLab – moderné technologické laboratórium pre verejnosť. Okrem toho bude koordinátorom podobných priestorov aj pre ďalšie knižnice v kraji.
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene slávnostne otvoril SmartLab – špeciálne vybavený priestor plný inovatívnych technológií, ktoré majú nielen prilákať mladú generáciu k vede a technike, ale aj slúžiť komukoľvek, kto sa chce vzdelávať v moderných technológiách.
Zapoja sa všetky krajské knižnice
V rámci projektu, ktorý realizuje Centrum vedecko-technických informácií SR, získala župa moderné technologické vybavenie aj pre ostatných päť svojich knižníc. SmartLab vo Zvolene bude zároveň koordinačným centrom – svoje vybavenie bude zapožičiavať ostatným krajským knižniciam a bude im pomáhať pri realizácii aktivít v oblasti digitálneho vzdelávania.
„Keby mi niekto ako chlapcovi povedal, že raz budú po knižniciach pobehovať roboti, asi by som si myslel, že si zo mňa uťahuje. No dnes je to skutočnosť a zároveň dôkaz toho, ako veľmi sa knižnice menia. Už dávno nie sú len tichým miestom na požičiavanie kníh. Stávajú sa živým centrom komunitného, kultúrneho a najmä moderného vzdelávania ale tiež bežnej občianskej vybavenosti,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.
„Som nesmierne rád, že tento rozvojový projekt posunie naše regionálne, ale aj vybrané mestské a obecné knižnice v našom regióne na novú úroveň poznania technologických princípov v samotnej praxi, ktoré si budú vedieť odskúšať všetci naši čitatelia,“ doplnil Peter Černek, riaditeľ odboru kultúry Úradu BBSK.
Moderné technológie v službách vzdelávania
Čo všetko bude môcť verejnosť zažiť v novom SmartLabe? Interaktívne roboty a mikropočítače, ktoré zábavným spôsobom otvárajú dvere do sveta programovania, robotiky a umelej inteligencie.
Najmenší návštevníci sa môžu zoznámiť so základmi kódovania pomocou kreslenia farebných trás, študenti si osvoja princípy blokového programovania a tí skúsenejší si môžu vyskúšať písanie kódu v jazyku Python či zapojiť sa do robotických súťaží.
Na rozvoj tvorivosti zase slúži technické vybavenie ako 3D tlačiareň, sublimačná tlačiareň, termolis, ploter na vyrezávanie alebo pyrografické stanice.
V praxi to znamená, že si tu môžete vytvoriť 3D model obľúbenej postavičky, naučiť robota plniť vaše príkazy, tvoriť originálne predmety z dreva či vzdelávať sa v oblasti umelej inteligencie. Možnosti SmartLabu môže využívať ktokoľvek v rámci svojej registrácie do jednotlivých knižníc.