Obec Papradno.
Kvalita života obyvateľov v najväčšej obci Považskobystrického okresu – Papradne sa rapídne zvýšila pred dvomi rokmi, keď sa v spolupráci s Považskou vodárenskou spoločnosťou ukončil projekt odkanalizovania celej doliny.
Podľa starostu Romana Španihela sa kanalizáciou skončili roky pretrvávajúce problémy. "Kanalizácia je veľkým prínosom. Žumpy sa vyvážali na roľu, sem-tam aj do potoka Papradnianka, riešili sme tu mnoho problémov. Kanalizácia nás nestála v podstate nič, no po jej dokončení sme investovali z úveru 250 000 eur na zaasfaltovanie ciest," priblížil Španihel.
Papradno je tak dnes podľa neho modernou obcou s kompletnou infraštruktúrou, zdravotným strediskom, poštou, s niekoľkými predajňami potravín a spotrebného tovaru, pohostinstvami a reštauráciami. Je tu aj domov sociálnej starostlivosti. Ten prešiel z pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja pod obec. Kapacitne je stavaný pre 34 klientov, žijú v ňom najmä obyvatelia obce a záujem o služby je väčší ako kapacita. V dedine pôsobí niekoľko drevárskych a stavebných firiem, nechýba pálenica a bohatý kultúrny, spoločenský a športový život. "Do obce sa vracajú aj mladší ľudia, ktorí si tu upravujú staré drevenice, ich okolie a to je dobré," pochvaľoval si starosta.
Ako dodal, asi najväčším problémom je tamojšia základná škola. Monumentálnu stavbu postavili v roku 1957, jej kapacita je 500 žiakov, no momentálne ju navštevuje iba 160 školákov. Priestranná budova dostala nedávno nové plastové okná a celú budovu natreli. Na zateplenie však peňazí nebolo, a tak je prevádzka pre obec finančne náročná. "Materskú školu máme naplnenú na maximálnu kapacitu, chceli by sme preto presunúť materskú školu na prízemie základnej školy, čím by došlo na jednej strane k ušetreniu prostriedkov na prevádzku, ale aj k rozšíreniu materskej školy o ďalšiu triedu. Ročne sa u nás narodí asi 20 detí, každé dostáva od obce vkladnú knižku so 170 eurami. Nezabúdame na mladé rodiny, nedávno sme dostavali novú bytovku," doplnil Španihel s tým, že úmrtnosť v prestarnutej obci je stále vyššia ako natalita, a tak chcú do dediny pritiahnuť aj mladých z okolia.
Novú tvár dostalo v posledných rokoch centrum obce. Prispel k tomu úspešný europrojekt na úpravu verejného priestranstva za 30 000 eur, ďalších 20 000 investovala obec do výstavby amfiteátra. Zaťažkávaciu skúšku zažije už koncom júna, kedy obec pripravila koncert bratov Nedvědovcov. Novú fasádu má i tamojší obecný úrad, a tak ku kompletnému zveľadeniu centra obce chýba už iba rekonštrukcia kultúrneho domu. Starosta si pochvaľuje aj prístup občanov k separovanému zberu. Ten zaviedli v obci len nedávno, no už začína prinášať finančný efekt.
"Máme tu telovýchovnú jednotu Žiar. Futbalový oddiel so žiackym, dorasteneckým a mužským družstvom už roky ťahá Stanislav Lališ. Tento rok sme zrekonštruovali oplotenie ihriska, vlani sme prekryli tribúnu. Dlhoročnú tradíciu má dobrovoľný hasičský zbor, ktorý v Papradne založili už v roku 1896. Pred šiestimi rokmi sme z ministerstva vnútra vybavili cisternu Liaz a v minulom roku sme dostali repasovanú Tatru 148, ktorá je neoceniteľným pomocníkom najmä pri lesných požiaroch," doplnil starosta.