Nedeľa 28.05.2023
Dnes má meniny 
Viliam
°C
31.03.2023 03:20

V meste rozmiestnili prvých 100 verejných elektrických kolobežiek


Ilustračná snímka: (tasr).


V Žiari nad Hronom rozmiestnili prvých 100 verejných elektrických kolobežiek. Súkromná spoločnosť do pilotného projektu v meste investovala približne 80 000 eur, prevádzku kolobežiek budú zabezpečovať Technické služby Žiar nad Hronom.


V niektorých lokalitách mesta bude jazda na kolobežke obmedzená. Samospráva o tom informuje na svojej webovej stránke.

Elektrické kolobežky v Žiari nad Hronom sú pre verejnosť dostupné od štvrtka (30. 3.), rozmiestnené boli na viacerých miestach. Nachádzajú sa napríklad na námestí, na sídlisku Etapa, pri mestskom kultúrnom stredisku, na Hviezdoslavovej ulici, pri nemocnici, na autobusovej stanici, pri športovej hale či na sídlisku Pod vršky. Elektrické kolobežky sú nastavené na štandardnú rýchlosť 25 kilometrov za hodinu, v niektorých lokalitách, ako je napríklad Námestie Matice slovenskej, však bude ich rýchlosť obmedzená.

"Systém máme nastavený tak, že sa bude dohliadať na to, kde sa kolobežky nachádzajú a akým spôsobom sa pohybujú. Ohraničili sme mesto a je určená presná trasa, kadiaľ sa na nich môžu ľudia pohybovať. Nejaké zóny sme aj vyčlenili, napríklad mestský park, kde sa zatiaľ nebude dať kolobežkou ísť a automaticky ju vypne," priblížil riaditeľ mestských technických služieb Igor Rozenberg. Výdrž batérie kolobežiek je približne 30 až 35 kilometrov.

Princíp využívania verejných elektrických kolobežiek v Žiari nad Hronom bude fungovať prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne. Prenájom kolobežky bude stáť jedno euro, ktoré sa po bezpečnom umiestnení kolobežky zákazníkovi vráti späť. Poplatok za jazdu je 0,2 eura za minútu. Samospráva pripomína, že elektrické kolobežky sú určené pre osoby staršie ako 15 rokov a pre jazdu na kolobežke platia vo všeobecnosti rovnaké pravidlá ako pre bicykle.

Projekt umiestnenia e-kolobežiek v Žiari nad Hronom je výsledkom spolupráce mestských technických služieb a spoločnosti TIER Mobility Slovakia. Jej materská spoločnosť prevádzkuje elektrické kolobežky, bicykle a skútre vo viac ako 560 mestách v 30 krajinách sveta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2018
Žiar n.Hronom: Mikulášsky pochod má podporiť hendikepované deti
S cieľom podporiť zdravotne hendikepované deti organizuje občianske združenie Mosty zo Žiaru nad Hronom 5. decembra Mikulášsky pochod mestom.
viac
02.05.2020
Mesto zámenou získa pozemky pri gymnáziu
Mesto Žiar nad Hronom chce zámenou získať pozemky v areáli miestneho Gymnázia Milana Rúfusa, ktoré sú potrebné na vybudovanie športového zázemia školy. Výmenu týchto pozemkov za mestské pozemky v inej lokalite odsúhlasili na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci.
viac
29.03.2022
Na revitalizáciu vnútroblokov získalo mesto takmer 570 000 eur
Mesto Žiar nad Hronom získalo na revitalizáciu vnútroblokov centrálnej mestskej zóny nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 570.000 eur. V rámci projektu počíta s obnovou štvorice vnútroblokov v centre mesta i s výsadbou zelene. Samospráva o tom informuje na svojej oficiálnej webstránke.
viac
10.03.2023
V meste pribudne stovka verejných elektrických kolobežiek
V Žiari nad Hronom v najbližšom období pribudne stovka verejných elektrických kolobežiek.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.96 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %