Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
31.03.2023 03:20

V meste rozmiestnili prvých 100 verejných elektrických kolobežiek


Ilustračná snímka: (tasr).


V Žiari nad Hronom rozmiestnili prvých 100 verejných elektrických kolobežiek. Súkromná spoločnosť do pilotného projektu v meste investovala približne 80 000 eur, prevádzku kolobežiek budú zabezpečovať Technické služby Žiar nad Hronom.


V niektorých lokalitách mesta bude jazda na kolobežke obmedzená. Samospráva o tom informuje na svojej webovej stránke.

Elektrické kolobežky v Žiari nad Hronom sú pre verejnosť dostupné od štvrtka (30. 3.), rozmiestnené boli na viacerých miestach. Nachádzajú sa napríklad na námestí, na sídlisku Etapa, pri mestskom kultúrnom stredisku, na Hviezdoslavovej ulici, pri nemocnici, na autobusovej stanici, pri športovej hale či na sídlisku Pod vršky. Elektrické kolobežky sú nastavené na štandardnú rýchlosť 25 kilometrov za hodinu, v niektorých lokalitách, ako je napríklad Námestie Matice slovenskej, však bude ich rýchlosť obmedzená.

"Systém máme nastavený tak, že sa bude dohliadať na to, kde sa kolobežky nachádzajú a akým spôsobom sa pohybujú. Ohraničili sme mesto a je určená presná trasa, kadiaľ sa na nich môžu ľudia pohybovať. Nejaké zóny sme aj vyčlenili, napríklad mestský park, kde sa zatiaľ nebude dať kolobežkou ísť a automaticky ju vypne," priblížil riaditeľ mestských technických služieb Igor Rozenberg. Výdrž batérie kolobežiek je približne 30 až 35 kilometrov.

Princíp využívania verejných elektrických kolobežiek v Žiari nad Hronom bude fungovať prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne. Prenájom kolobežky bude stáť jedno euro, ktoré sa po bezpečnom umiestnení kolobežky zákazníkovi vráti späť. Poplatok za jazdu je 0,2 eura za minútu. Samospráva pripomína, že elektrické kolobežky sú určené pre osoby staršie ako 15 rokov a pre jazdu na kolobežke platia vo všeobecnosti rovnaké pravidlá ako pre bicykle.

Projekt umiestnenia e-kolobežiek v Žiari nad Hronom je výsledkom spolupráce mestských technických služieb a spoločnosti TIER Mobility Slovakia. Jej materská spoločnosť prevádzkuje elektrické kolobežky, bicykle a skútre vo viac ako 560 mestách v 30 krajinách sveta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.10.2016
Poplatok za rozvoj sa v Žiari nad Hronom platiť nebude
Poplatok za rozvoj, ktorým môžu slovenské mestá a obce od budúceho roka spoplatniť výstavbu na svojom území, mesto Žiar nad Hronom nezavedie. "Žiarski poslanci schválili uznesenie, že sa v meste nebude vyberať poplatok za rozvoj," priblížil vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.
viac
07.03.2018
Žiarčania budú môcť využívať novú cyklotrasu
Nová cyklotrasa v Žiari nad Hronom bude mať viac ako tri kilometre. Začínať bude na severe mesta a končiť až v priemyselnom parku.
viac
23.10.2018
Dávnu históriu kaštieľa má odkryť jeho archeologický výskum
Žiarsky kaštieľ, ktorý pred časom mesto získalo do svojho vlastníctva, čaká archeologický výskum. Samospráva chce zmapovať jeho históriu z čias, kedy bol využívaný ako letné sídlo ostrihomských arcibiskupov, ale aj z čias biskupa Štefana Moysesa.
viac
10.03.2023
V meste pribudne stovka verejných elektrických kolobežiek
V Žiari nad Hronom v najbližšom období pribudne stovka verejných elektrických kolobežiek.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %