Nedeľa 25.09.2022
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
13.10.2021 10:45

V Liptovskom Mikuláši vyzbierali počas leta 96 ton kuchynského odpadu


Ilustračná snímka (archív ON)


Množstvo kuchynského odpadu vyzbieraného z domácností v Liptovskom Mikuláši dosiahlo počas letných mesiacov 96 ton. Primátor Ján Blcháč zhodnotil, že spustenie zberu obyvatelia zvládli bez väčších ťažkostí.


"Pomohla nám pilotná fáza skúšobného zberu na Podbrezinách aj včasné informovanie prostredníctvom článkov a inštruktážnych videí. V neposlednom rade aj skúsenosti iných miest, ktoré začali so zberom v januári. Pravidelne sme s nimi komunikovali a rozmýšľali sme o najvhodnejšom spôsobe zberu," skonštatoval Blcháč.      

Ako dodala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková, snahou radnice bolo zaviesť pre obyvateľov čo najkomfortnejší systém zberu, čo ovplyvňuje najmä správne rozmiestnenie zberných nádob. "Kontajnery sme po meste rozmiestnili tak, aby boli dostatočne dostupné. Keďže sú lokality, kde obyvatelia vyzbierajú tohto odpadu viac alebo, naopak, menej. V prvých týždňoch sme rozmiestnenie kontajnerov regulovali," povedala s tým, že v súčasnosti je v meste a jeho častiach 254 zberných nádob určených na kuchynský odpad.      

Počas dvoch mesiacov od spustenia zberu sa podľa Čapčíkovej výrazne zlepšila aj čistota odpadu. Plasty či sklo sa už v hnedých nádobách vyskytujú len minimálne. Problémom sú najčastejšie mikroténové vrecká, ktoré do kuchynského odpadu nepatria. Odpad z nich je potrebné do hnedých nádob vysypať, rovnako aj zo sklenených alebo kovových obalov.      

"Odpady z obalov zvyšujú percento znečistenia  zbieraného odpadu, od ktorého závisí cena zhodnotenia odpadu. Preto pracovníci zberovej spoločnosti pred odvozom kuchynského odpadu do zaradenia na jeho zhodnotenie musia tieto odpady vyberať," vysvetlila vedúca oddelenia životného prostredia a poľnohospodárstva na radnici Mária Lošonská.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2021
Mesto Martin začne od februára zbierať kuchynský odpad z domácností
Mesto Martin začne vo februári so zberom kuchynského odpadu z domácností. Podľa primátora Jána Danka budú odpad v závislosti od ročného obdobia pravidelne vyvážať na skládku mimo mesta.
viac
27.03.2021
Na zber BRKO si občania postupne zvykajú
Obyvatelia Liptovského Hrádku si postupne zvykajú na zber BRKO, teda biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu.
viac
24.05.2021
Prvé týždne skúšobného zberu kuchynského odpadu odhalili nedostatky
Prvé týždne skúšobného zberu kuchynského bioodpadu na vybraných uliciach najväčšieho liptovskomikulášskeho sídliska Podbreziny odhalili nedostatky v čistote triedenia. Obyvatelia do nádob vhadzujú kuchynský odpad aj s obalovými materiálmi.
viac
29.07.2022
V L. Mikuláši spustili do prevádzky linku na spracovanie kuchynského odpadu
Linka na spracovanie kuchynského odpadu za vyše milión eur, na ktorú mesto Liptovský Mikuláš získalo financie z eurofondov, je už spustená v skúšobnej prevádzke.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %