Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
29.07.2022 01:30

V L. Mikuláši spustili do prevádzky linku na spracovanie kuchynského odpadu


Ilustračná snímka.


Linka na spracovanie kuchynského odpadu za vyše milión eur, na ktorú mesto Liptovský Mikuláš získalo financie z eurofondov, je už spustená v skúšobnej prevádzke.


Súčasťou procesu spracovania bioodpadu je aeróbny fermentor, čelný nakladač, preosievač, zberové vozidlo, miešací voz a drvič. Samospráva tak podľa hovorkyne mesta Viktórie Čapčíkovej pokračuje v trende ekologizácie procesov pri nakladaní s odpadmi.

Triedenie kuchynského odpadu je na Slovensku povinné od roku 2021. "Veľmi dôležitá je koncová technológia, pomocou ktorej sa vyzbieraný odpad spracuje. Doteraz sme kuchynský odpad z Liptovského Mikuláša museli vyvážať do bioplynovej stanice. Odteraz ho budeme spracovávať ekologicky s ohľadom na životné prostredie," uviedla vedúca oddelenia životného prostredia na mestskom úrade Mária Lošonská.

Vyzbieraný, vytriedený a nadrvený kuchynský odpad v kompostárni premiešajú so zeleným odpadom. "Ideálne poslúži materiál z úpravy verejných zelených plôch alebo materiál, ktorý obyvatelia vytriedia z vlastných záhrad. Jednoducho sa do neho pridá napríklad drevná štiepka alebo tráva," vysvetlila Lošonská.

Zmes vložia do aeróbneho kontajnera a spustí sa automatický režim hygienizácie. "Biologicky rozložiteľný odpad musí v kontajneri dosiahnuť teplotu minimálne 70 stupňov, bioodpad nechávame vo fermentore približne štyri dni. Potom je hygienizačný proces ukončený," doplnila vedúca oddelenia životného prostredia. Následne sa podľa nej obsah kontajnera vysype na dozrievaciu plochu a pravidelne premiešava. Z bioodpadu sa počas niekoľkých týždňov prostredníctvom technológie vyrobí prírodný kompost, ktorý je ešte potrebné preosiať.

Výsledné hnojivo môže radnica využiť pri úpravách parkov, verejných zelených plôch a na poľnohospodárske účely. Bezplatne si z neho môžu odobrať aj obyvatelia Liptovského Mikuláša, aby vo svojich záhradách dosiahli vysokú úrodu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.08.2018
Nová prekládková stanica odpadu v Okoličnom
Na zbernom dvore v mestskej časti Liptovského Mikuláša Okoličné vybudovali počas niekoľkých mesiacov prekládkovú stanicu odpadu, ktorá je jednou z najmodernejších na Slovensku. Jej prevádzku spustia dnes - 22. augusta.
viac
24.05.2021
Prvé týždne skúšobného zberu kuchynského odpadu odhalili nedostatky
Prvé týždne skúšobného zberu kuchynského bioodpadu na vybraných uliciach najväčšieho liptovskomikulášskeho sídliska Podbreziny odhalili nedostatky v čistote triedenia. Obyvatelia do nádob vhadzujú kuchynský odpad aj s obalovými materiálmi.
viac
28.06.2021
Liptovskomikulášania vlani zhodnotili 53 percent odpadov
Obyvatelia Liptovského Mikuláša v roku 2020 zhodnotili 53 percent odpadov. Samospráva sa tým zaradila medzi najlepšie mestá na Slovensku v separácii. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.
viac
13.10.2021
V Liptovskom Mikuláši vyzbierali počas leta 96 ton kuchynského odpadu
Množstvo kuchynského odpadu vyzbieraného z domácností v Liptovskom Mikuláši dosiahlo počas letných mesiacov 96 ton. Primátor Ján Blcháč zhodnotil, že spustenie zberu obyvatelia zvládli bez väčších ťažkostí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %