Ilustračná snímka: (tasr).
Mesto sa už dva roky pripravuje na jej realizáciu. V súčasnosti projekt konečne naberá reálne kontúry.
Na bicykli sa tak bude dať prejsť novými cyklochodníkmi a cyklokoridormi z Alexyho ulice cez centrum mesta, trasa bude viesť po ulici 1. mája, pokračovať pešou zónou cez Kukučínovu a Hodžovou až na Štefánikovu. Následne sa napojí na II. etapu cyklochodníka popri Váhu, ktoré v tomto čase mesto práve stavia po hrádzi rieky.
Popri mestskej cyklotrase zrekonštruujú aj chodníky
Súčasťou stavby mestskej cyklotrasy je aj cyklistický mobiliár. Mesto ho vystavia pri železničnej stanici, v Rohonczyho záhrade, v parku Márie Rázusovej Martákovej a na Alexyho ulici. Okrem toho mesto zrekonštruuje celý úsek Alexyho ulice juh s cestou a chodníkom, chodník doplní o cyklochodník a priestor pre pozdĺžne státie vozidiel. V severnej časti Alexyho ul. sa urobí rekonštrukcia chodníka na cyklopeší a takáto rekonštrukcia chodníka čaká aj ulicu 1.mája. Radnica popri výstavbe mestskej cyklotrasy kompletne zrekonštruuje aj severný úsek Bernolákovej a Štefánikovu.
Prvý projekt už čaká na schválenie
Mesto rozdelilo celú plánovanú mestskú cyklotrasu na tri projekty. Prvý zahŕňa trasu z ulice 1. mája na železničnú stanicu, druhý projekt je vyhotovený na Alexyho ulicu a posledný na Štefánikovu. „Projekt z ulice 1. mája na stanicu sme už podali formou žiadosti o nenávratný finančný príspevok na úrad vyššieho územného celku a čakáme na jeho schválenie. V ďalšom kole výzvy sa zapojíme so žiadosťami na realizáciu ďalších dvoch etáp. Dôvodom rozdelenia projektu na tri časti boli majetkoprávne vzťahy a prvotný nízky objem finančných prostriedkov pre Žilinský samosprávny kraj, ktorý neumožňoval realizovať celý projekt naraz. V júni však došlo k navýšeniu objemu financií pre výzvu v ďalších hodnotiacich kolách, preto ideme žiadať o peniaze aj na ostatné úseky mikulášskej cyklotrasy,“ vysvetlila Jana Kormaníková z mestského úradu.
Mesto žiada o financie vo výške jeden a pol milióna
Projekt s názvom Mikulášska cyklotrasa ako ekologická alternatíva dopravy by mal stáť bezmála 1,5 milióna eur. Na prvú jeho časť požiadalo mesto o nenávratné finančné prostriedky vo výške 502 370 eur, ďalšie žiadosti vo výške 461 941 eur a 403 337 eur samospráva pošle do tretieho kola (september 2017) rozdeľovania prostriedkov. V prípade schválenia žiadosti o nenávratné financie by realizácia 1. etapy cyklotrasy mohla začať po ukončení procesu verejného obstarávania, najskôr to bude na jar 2018.
Liptovské samosprávy chcú cyklochodník budovať spoločne
Primátori Liptovského Mikuláša a Liptovského Hrádku spolu so starostami Uhorskej Vsi, Závažnej Poruby, Liptovského Jána a Podturne sa spojili v budovaní cyklochodníka. Zakladajú združenie obcí s cieľom spojenia síl v presadzovaní získavania finančných prostriedkov na budovanie cyklotrás na Liptove. „Združenie zakladáme vo verejnom záujme, chceme ním spojiť obce na tejto trase, aby bol náš hlas v žiadosti o financie silnejší a aby sme vďaka získaniu väčšieho množstva prostriedkov na projekt mali možnosť zrealizovať celý,“ vysvetlil primátor Ján Blcháč, ktorý inicioval spojenie sa s okolitými obcami. Primátori a starostovia chcú vybudovať cyklotrasu z Liptovského Mikuláša až do Liptovského Hrádku, mala by byť v dĺžke približne deviatich kilometrov. Okrem mestskej cyklotrasy a trasy z Liptovského Mikuláša do Liptovského Hrádku chce mesto iniciovať aj výstavbu cyklochodníka na brehu Liptovskej Mary.
Obecné noviny č. 39-40/2017