Pondelok 06.12.2021
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
25.09.2021 02:35

V Humennom odhalili pamätník Jánovi a Martine


Na archívnej snímke spomienka na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Foto: TASR/Michal Svítok


Pamätník Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej odhalili v piatok pri Vihorlatskej knižnici v Humennom. Vznikol z iniciatívy neformálneho zoskupenia humenských občanov Príď a Poznaj.


Autorom diela Láska víťazí nad zlom je Fero Guldan. "Cesta k odhaleniu pamätníka obetiam vrážd, ktoré navždy ovplyvnili históriu Slovenska, nebola jednoduchá," pripomenul za zoskupenie Ján Mičovský s tým, že o umiestnení pamätníka rozhodovalo humenské mestské zastupiteľstvo trikrát. Poslanci pri zamietavých stanoviskách argumentovali, že ani jeden z dvojice v Humennom nikdy nebol. "Na to sme vždy odpovedali, že svoje deti azda vychovávame k odvahe a občianskej statočnosti," ozrejmil Mičovský. Podotkol, že pamätník tak bude v meste pripomínať "trvalú ozvenu ich osudov v našom spoločenskom svedomí."       

Guldan je autorom viacerých angažovaných diel. Na mieste vraždy Róberta Remiáša je umiestnený jeho kríž, pri Modrom kostolíku v Bratislave pamätník nenarodeným deťom, na štátnej hranici s Poľskom, kde ju pri svojom úteku z Osvienčimu prekročili Vrba s Wetzlerom, sa nachádza jeho kytica. Je tiež autorom tabule, ktorá na humenskom námestí pripomína miesto, kde stála galantéria známa z novely Ladislava Grosmana Obchod na korze.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.11.2021
Martin bude v roku 2022 hospodáriť s rozpočtom 46,468 milióna eur
Mesto Martin bude v roku 2022 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom 46,468 milióna eur. Na štvrtkovom zasadnutí o tom rozhodli poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Martine.
viac
30.11.2021
Kraje chcú viac peňazí z nových eurofondov, 1,5 mld. eur im nestačí
Samosprávne kraje žiadajú vyššiu alokáciu z nových eurofondov, namiesto 1,5 miliardy eur chcú aspoň dvojnásobok. Informovalo o tom združenie SK8.
viac
30.11.2021
Prvá sezóna kompostárne v Beluši
Počas prvej sezóny obecnej kompostárne v obci Beluša sa vyseparovalo cca 100 ton biologického odpadu.
viac
03.12.2021
Vďaka verejnému obstarávaniu mesto ušetrilo už viac ako 1,5 milióna eur
V júni 2020 vzniklo na Mestskom úrade v Dubnici nad Váhom nové oddelenie verejného obstarávania. Za rok a pol svojej existencie dokázalo ušetriť už viac ako 1,5 milióna eur. Touto sumu môže samospráva čiastočne pokryť náklady napr. na rekonštrukciu námestia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %