Utorok 18.06.2024
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
24.05.2021 07:45

V Dolnom Kubíne nainštalovali nabíjacie stanice na elektromobily


Ilustračná snímka: (tasr).


Vodiči elektromobilov si po novom môžu nabiť svoje autá v Dolnom Kubíne. Šesť nabíjacích staníc nainštalovali v stĺpoch verejného osvetlenia v troch lokalitách.


Ponuka pre mesto na takúto spoluprácu prišla od dolnokubínskej firmy, ktorá bola úspešná v projekte rezortu hospodárstva. Uviedol to Martin Buzna z dolnokubínskej radnice.

Minimálne prvý rok bude služba pre všetkých záujemcov zadarmo. Nabíjanie je zatiaľ iba za cenu parkovného. „Ako mesto sme veľmi radi, že sa môžeme podieľať na takomto inovatívnom riešení. Pri výbere lokalít sa v prvom rade bral ohľad na to, kde je to pri nejakých drobných stavebno-technických úpravách vôbec možné realizovať. Preto sme vybrali miesta ako parkovisko pred kinom, daňovým úradom a penziónom. Zároveň sme z takto vytypovaných vetiev verejného osvetlenia vybrali tie, ktoré sa nachádzajú v centre nášho mesta, aby nabíjanie elektromobilov bolo atraktívne,” priblížil dolnokubínsky primátor Ján Prílepok.

Ako dodal, projekt dostáva mesto na európsku mapu elektromobility. „Nielen pre domácich, ale aj pre turistov prechádzajúcich okolím Dolného Kubína to môže byť dôvod, prečo k nám prísť. Čas nabíjania môžu využiť na spoznanie nášho mesta, prechádzku či návštevu kaviarne, reštaurácie alebo galérie,” poznamenal Prílepok.

Mesto vďaka spolupráci získalo aj viac ako 50 nových svietidiel. Umiestnené sú na nábreží Oravy a v centre mesta. Samospráve to prináša zmodernizované vetvy verejného osvetlenia, ktoré sa dajú ovládať na diaľku, hlásia poruchy a výpadky. „Jedným z benefitov je riadenie osvetlenia, ktoré nám umožní znížiť náklady, keďže v určitých nočných hodinách budeme moc jemne stlmiť osvetlenie. Vieme ho lepšie riadiť a zároveň nad ním získavame absolútnu kontrolu,” zdôraznil Buzna.  

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.12.2017
Oravská galéria pozýva na výstavu betlehemov s názvom Mystérium Vianoc
Oravská galéria počas adventného i vianočného obdobia ponúka návštevníkom opäť nahliadnutie do svojich bohatých zbierok.
viac
16.10.2018
Multifunkčné ihrisko za 69-tis. eur budú využívať deti aj verejnosť
V areáli dolnokubínskej Základnej školy Janka Matúšku v týchto dňoch pribudlo nové multifunkčné ihrisko. Vybudovanie športoviska, ktoré sa bude využívať predovšetkým na futbal či volejbal, stálo mestskú kasu vyše 69.000 eur. Okrem samotnej školy bude areál slúžiť aj verejnosti.
viac
19.10.2019
M. Haluš: Investícia do elektromobilu sa vráti približne po 10 rokoch
Investícia do elektromobilu sa v porovnaní so spaľovacím motorom vráti približne po desiatich rokoch. Výhodou sú nižšie náklady na prevádzku vozidla, pohon a údržbu. Tvrdí to riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Martin Haluš.
viac
29.02.2024
Mesto Prievidza plánuje inštalovať elektro nabíjacie stanice
Ministerstvo hospodárstva SR ako vykonávateľ v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR vyhlásilo výzvu na podporu budovania nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá pre územnú samosprávu a nimi zriadené organizácie, do ktorej sa projektom zapojí aj mesto Prievidza.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %