Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
30.06.2016 01:10

Lipu sútokov sveta polievajú vodou z najrôznejších kútov Zeme


Snímka zdroj: (dolnykubin.sk).


Lipu sútokov sveta v Dolnom Kubíne poliali ľudia za sedem rokov od jej zasadenia už 273-krát.


Domáci i zahraniční turisti prinášajú lipe vodu z najrôznejších kútov sveta, napríklad z rieky Jordán, Mississippi, Níl, Temža, Seina, Dneper, Tiber, Han, ale aj z Niagarských vodopádov, Atlantického a Indického oceánu, Baltského a Juhočínskeho mora, Perzského zálivu či z viacerých slovenských i zahraničných horských plies a prameňov.      

"Lipa sútokov sveta predstavuje symbol Slovanstva a národného cítenia Slovákov. Príležitostne ju polievame vodou z najrôznejších riek, morí a potokov sveta, odkiaľ nám ju prinášajú dovolenkujúci občania, a tiež zástupcovia našich partnerských i iných miest a obcí," povedal vedúci kancelárie primátora v Dolnom Kubíne Vladimír Adamec. Touto originálnou tradíciou chcú poukázať na spolupatričnosť mesta s okolitými krajinami Európskej únie i celého sveta.      

Lipu malolistú s nápisom na prírodnom kameni - Lipa sútokov sveta, zasadili na priestranstve pred budovou mestského úradu 5. júna 2009. Ročne ju turisti polejú v priemere takmer 40-krát. V roku 2016 to je zatiaľ päťkrát. Jedinou podmienkou oficiálneho zapísania do príslušného zoznamu je fotografické zdokumentovanie nabratia vody z akéhokoľvek potoka, rieky, jazera či mora kdekoľvek na Slovensku alebo v zahraničí, vyplnenie čestného prehlásenia a jeho doručenie spolu s vodou do podateľne radnice.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.02.2018
Poslanci schválili rozpočet mesta na rok 2018, provizórium sa skončilo
Dolnokubínski poslanci na svojom štvrtkovom mimoriadnom rokovaní jednohlasne schválili rozpočet na rok 2018 v objeme viac ako 15,8 milióna eur. Pre mesto sa tým skončilo mesačné obdobie rozpočtového provizória.
viac
18.11.2018
Predvianočnú atmosféru v meste rozprúdia dvojdňové Katarínske trhy
Predvianočnú atmosféru prinesie začiatkom budúceho týždňa do metropoly dolnej Oravy vyše 140 predajcov a remeselníkov z celého Slovenska. Námestie slobody a Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne sa počas dvoch dní od pondelka 19. novembra do utorka 20. novembra stane dejiskom Katarínskych trhov
viac
28.05.2019
Úspech v celoštátnej súťaži Vesmír očami detí zožali aj deti z Oravy
Na celoštátnom kole súťaže Vesmír očami detí boli tento rok opäť úspešné aj oravské deti. Ocenenia putujú do Novote a Dolného Kubína. TASR o tom informoval riaditeľ Oravského kultúrneho strediska (OKS) Miroslav Žabenský.
viac
26.09.2019
Výstava Hviezdy pod hviezdnou oblohou v Dolnom Kubíne
Vo výstavných priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne otvoria vernisážou 2. októbra o 17. h výstavu prác oravskej rezbárky Aleny Mrekajovej z Bobrova.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %