Piatok 14.05.2021
Dnes má meniny 
Bonifác
°C
26.04.2021 09:15

V Bratislave pribudli cyklosčítače, mesto plánuje nainštalovať ďalšie


Ilustračná snímka: (cyklokoalicia.sk).


V Bratislave pribudli cyklosčítače, ktoré ešte na jeseň minulého roka nainštalovalo mesto na nábreží na strane Starého Mesta a na Starom moste. Do leta plánujú umiestniť ďalšie aj na cyklotrase Dolnozemská a Devínska.


Údaje doteraz zbieralo mesto z cyklosčítačov na hrádzi Berg a na Viedenskej ceste medzi Starým mostom a Mostom SNP. Informovali o tom z bratislavského magistrátu.

Zariadenia slúžia na zber údajov o prejazde cyklistov. Vďaka nim napríklad mesto zistilo, že v marci na niektorých miestach jazdili ľudia aj päťkrát viac ako počas januára.

„Umožňujú sledovať nielen celkový počet prejazdov bicyklom na daných miestach, ale aj vývojovú tendenciu v cyklodoprave naprieč obdobiami. Dáta z cyklosčítačov slúžia samosprávam pri plánovaní cyklistickej infraštruktúry,” priblížila hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. Bratislavská samospráva tieto údaje poskytuje aj verejnosti cez portál opendata.bratislava.sk. Senzory obsahujú tiež meranie počtu chodcov či kvality ovzdušia, pričom aj tieto dáta chce mesto do budúcna zverejňovať.

Nové zariadenie na nábreží od svojej inštalácie v októbri 2020 zaznamenalo celkovo 81 237 prejazdov. Miernu prevahu mali jazdy smerom do centra mesta. „Najviac prejazdov bolo zaznamenaných práve počas marca. Prejazdy v tomto mesiaci tvoria zhruba tretinu z celkového počtu prejazdov za posledného pol roka,” uviedol cyklokoordinátor hlavného mesta Tomáš Peciar. Druhým najsilnejším mesiacom z hľadiska počtu prejazdov je október. Od októbra do januára počet prejazdov výrazne klesol. „V januári cyklosčítač zaznamenal len 5168 prejazdov, čo je oproti marcovým 25-tisícom päťkrát menej,” poznamenal Peciar.

Najpopulárnejšími dňami pre cyklistov sú na nábreží soboty a nedele. Najväčší počet prejazdov bol zaznamenaný medzi 15.00 a 16.00 h v marci, keď cyklosčítač zachytil v priemere 120 prejazdov. Naopak, najmenej sa podľa mesta jazdí v pondelok. Je to asi o štvrtinu menej cyklistov ako počas víkendových dní.

Takmer 50 000 prejazdov bicyklom zaznamenal od októbra 2020 aj nový cyklosčítač na Starom moste. Drvivá väčšina jázd bola v smere zo Starého Mesta do Petržalky. „Dá sa predpokladať, že obojsmerná cyklopremávka na Starom moste môže byť na dvojnásobnej úrovni,” skonštatovala bratislavská samospráva.

Aj na Starom moste tvorili marcoví cyklisti viac ako 36 percent všetkých jázd od októbra. V porovnaní s cyklosčítačom na nábreží je podľa magistrátu na Starom moste premávka cyklistov počas týždňa rovnomernejšie rozdelená. „Hodiny najčastejších prejazdov počas dňa naznačujú, že Bratislavčania používajú bicykle nielen na šport a relax, ale aj na dochádzanie za prácou či inými povinnosťami,” spresnilo mesto.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.09.2020
V Bratislave stúpa záujem o múzeá aj knižnice
Záujem o múzeá a knižnice v Bratislave stúpa. Tvrdí to hlavné mesto a odvoláva sa pritom na svoje otvorené dáta na webe opendata.bratislava.sk. Z nich napríklad vyplýva, že najpopulárnejšie mestské múzeum v Bratislave je hrad Devín, ktoré navštívi zhruba 500 ľudí denne.
viac
20.10.2020
Mesto Nitra sčítalo už sto percent svojich domov a bytov
Do systému sčítania domov a bytov vstúpilo v Nitrianskom kraji zatiaľ 352 z celkového počtu 354 obcí. Celkovo je v regióne sčítaných 69 percent.
viac
20.10.2020
V Trenčianskom kraji sčítali do konca septembra takmer polovicu domov a bytov
V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) sčítali pracovníci štatistického úradu do konca septembra takmer polovicu domov a bytov. Informoval o tom riaditeľ Pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR v Trenčíne Pavol Arpáš.
viac
21.04.2021
Autobus MHD na linke číslo 30 bude zbierať údaje pre smart mobilitu
Na autobus Dopravného podniku mesta Žiliny (DPMŽ) nainštalovali v utorok technologické zariadenia, ktoré budú v stredu (21. 4.) a vo štvrtok (22. 4.) zbierať na linke číslo 30 údaje v rámci pilotného projektu inteligentnej smart mobility.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %