Utorok 11.05.2021
Dnes má meniny 
Blažena
°C
12.04.2021 10:20

Ukrajinské mesto Ivano-Frankivsk hľadá partnera


Historické centrum mesta Ivano-Frankivsk.


Ukrajinské mesto Ivano-Frankivsk hľadá partnera na Slovensku pre spoluprácu v rôznych oblastiach výkonu kompetencií a aktivít miestnych územných samospráv.


Zaujíma sa o spoluprácu s dvoma partnerskými samosprávami, jednou väčšou so sídlom univerzity a jedno menšou vo východnej časti Slovenska.

Mesto Ivano-Frankivsk (Ukrajina) vníma Slovensko ako veľmi blízku krajiny, s ktorou doposiaľ nemá nadviazané žiadne etablované partnerské kontakty. Mesto má vytvorenú aj pracovnú skupinu pre nadviazanie spolupráce so Slovenskom, a preto uvíta záujem slovenských miest a obcí o obojstrannú, aktívnu a vzájomne prínosnú partnerskú spoluprácu.

Charakteristika mesta 

Ivano-Frankivsk má 240 000 obyvateľov a rozprestiera sa na ploche 83,73 km². Je to historické mesto a správne stredisko v Ivanofrankivská oblasť na západe Ukrajiny. Administratívne je označené ako mesto regionálneho významu v oblasti a spolu s niekoľkými vidieckymi lokalitami je začlenené ako obec Ivano-Frankivsk. Po Ľvove je najväčším kultúrnym a hospodárskym strediskom západnej Ukrajiny.

Mesto leží v karpatskej oblasti severovýchodne od pohoria a leží asi 120 metrov nad priemernou hladinou mora. Jedným z niekoľkých hlavných geografických prvkov je vrch Vovchynets, tiež známy ako pohorie Vovchynets.

Najbližším susedným mestom je Tysmenytsia, vzdialené necelých 10 kilometrov na východ. Ďalšie mestá, ktoré sa nachádzajú v okruhu 25 až 30 km: Tlumach (východ), Nadvirna (juh), Kalush (západ) a Halych (sever). Mesto tiež spravuje päť susedných dedín, ktoré ho obklopujú: Mykytyntsi, Krykhivtsi, Vovchynets, Uhornyky a Khryplyn.

Školstvo

V meste je viac ako 25 štátnych škôl všeobecného vzdelávania pre ročníky 1. až 11. K dispozícii sú tiež niektoré súkromné ​​školy a lýceá. Okrem toho má mesto niekoľko odborných verejných ústavov.

Mesto má šesť univerzít, Ivanofrankivský inštitút riadenia, ktorý je miestnym kampusom Ternopilskej národnej ekonomickej univerzity a Ivanofrankivský inštitút riadenia a ekonomiky „Halytska Akademia“. Všetky tieto univerzity sú financované štátom.

Kultúra

Národné pamiatky: kostol svätého Vzkriesenia (Grécka katolícka katedrála), kostol Panny Márie (v súčasnosti využívaný ako múzeum), Latinské kolégium, Arménsky kostol (v súčasnosti využívaný ako jeden z ukrajinských pravoslávnych cirkví), mestský pivovar.

Ďalšie zaujímavosti:

- trhovisko so starou radnicou mesta - dnes s etnicko-kultúrnym múzeom;

- Shevchenko Park - veľký park, ktorý sa skladá z lunaparku, veľkého jazera, niekoľkých futbalových ihrísk v plnej veľkosti a mnohých ďalších zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu;

- Bily Budynok - veľká biela budova v strede mesta ako hlavná administratívna budova Ivanofrankivskej a Ivanofrankivskej oblasti, pred budovou sú dva sochárske monumenty Franka a Ševčenka v plnej veľkosti;

- Bazár – rozľahlá plocha, ktorá pokrýva starú a novú tržnicu s niekoľkými supermarketmi, ktoré sú miestne známe ako univerzálne obchody

- 100 metrový úsek (stometrivka) - neoficiálny miestny názov pre časť ulice „Nezávislosti“, ktorá pozostáva z mnohých obchodov a je vyhradená len pre chodcov.

 

Mesto má nadviazané partnerstvá v krajinách EÚ susediacich s Ukrajinou:  11 partnerských miest v Poľsku, 3 v Rumunsku a 1 v Maďarsku.

V prípade záujmu o nadviazanie kontaktov s ukrajinským mestom Ivano-Frankivsk kontaktuje Kanceláriu ZMOS (spacekova@zmos.sk, 02/48700722).

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.10.2020
Analýza systému vnútornej kontroly v mestách a obciach
Najvyšší kontrolný úrad vypracoval analýzu systéme vnútornej kontroly zabezpečovanej hlavným kontrolórom. Z analýzy národnej autority pre externú kontrolu vyplýva odporúčanie pre reformu samosprávy, ktorá zabezpečí efektivitu vnútornej kontroly v mestách a obciach.
viac
09.11.2020
Samosprávy náročné úlohy pri testovaní zvládli
Slovenské mestá a obce náročné úlohy, ktoré boli potrebné pre zabezpečenie celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19, zvládli. Po druhom kole celoplošného testovania, ktoré sa realizovalo počas uplynulého víkendu to skonštatoval predseda ZMOS B. Tréger.
viac
26.11.2020
Ministerstvo bude spolupracovať so samosprávami na pláne obnovy
Ministerstvo financií (MF) SR bude veľmi intenzívne spolupracovať so samosprávami na pláne obnovy.
viac
18.02.2021
ZMOS navrhuje konkrétne riešenia pre Fond obnovy a odolnosti SR
Združenie miest a obcí Slovenska vníma Plán obnovy a odolnosti SR ako významný nástroj k reštartu krajiny. Preto predstavilo návrhy, ktoré reagujú na oprávnené potreby miest a obcí, ktoré prispejú k obnove samosprávy aj jej odolnosti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %