Ilustračná snímka.
ZMOS dáva do pozornosti školiaci a metodický materiál Zásady, postupy a príklady plánovania udržateľnej mestskej mobility, ktorý bol pripravený v rámci projektu rezortu životného prostredia, Slovenskej agentúry životného prostredia, samosprávnych krajov a ďalších partnerov.
Táto príručka vznikla za účelom stručného ozrejmenia základných princípov plánovania udržateľnej mobility na Slovensku vo väzbe na dokumenty, ktoré boli k tejto problematike spracované platformou ELTIS (European Platform on Sustainable Urban Mobility Plans) a odporúčané Európskou komisiou. Má tiež ambíciu odprezenovať niekoľko príkladov dobrej praxe implementovaných opatrení, tzv. quick wins, ktoré prispeli k rozvoju udržateľnej mobility, a sú tak hodné nasledovania aj pre iné mestá.
Mesto predstavuje neustály pohyb, ktorý zvyšuje čoraz väčší dopyt po osobnej, nákladnej a hromadnej doprave. Doprava umožňuje rozvoj ekonomiky a zohráva dôležitú úlohu pri formovaní životného štýlu. Súčasný dopravný model má však aj svoju odvrátenú stránku. Vo významnej miere negatívne ovplyvňuje životné prostredie a ľudské zdravie. V doprave vzniká takmer 30 percent všetkých emisií oxidu uhličitého v EÚ pričom cestná doprava sa na nich podieľa 72 %. Je naše individuálne cestovanie skutočne nevyhnutné? Je skutočne nevyhnutné budovať veľké parkoviská v centrách našich miest? Zmeňme svoje návyky a plánujme rozvoj miest v prospech udržateľnej mobility. Prispejeme tak nielen ku skvalitneniu ovzdušia, ale aj k zvyšovaniu kvality nášho života a zdravia.
Príručka bola spracovaná v rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu SR prostredníctvom MŽP SR.
Príručka „Zásady, postupy a príklady plánovania udržateľnej mestskej mobility“