Pondelok 27.06.2022
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
17.05.2022 03:20

Trnava privíta expertov na cyklodopravu, reč bude aj o Pláne obnovy


Ilustračná snímka.


Už tento týždeň sa v Trnave uskutoční podujatie Cyklomestá 2022 s podtitulom konferencia o mobilite a kvalite života v mestách a obciach. Určená je najmä zástupcom samospráv a odbornej verejnosti, ponúkne však aj zaujímavý sprievodný program pre širokú verejnosť.


Program konferencie prinesie zaujímavé inšpirácie v oblasti udržateľnej mobility z domova aj zo zahraničia a osobitná pozornosť bude venovaná príležitostiam, ktoré prináša v cyklodoprave Plán obnovy a odolnosti.

Podujatie otvorí veľvyslankyňa Holandského kráľovstva, Gabriella Sancisi. Práve z Holandska, krajiny známej vysokou úrovňou rozvoja cykodopravy, pochádza aj jeden z hlavných spíkrov konferencie Wout Ritzema, ktorý pracoval na návrhoch parkovísk bicyklov na železničných staniciach v mnohých holandských mestách. Prinesie skúsenosti z tejto oblasti s cieľom pomôcť Slovensku využiť 5-miliónový balík, ktorý je v Pláne obnovy vyčlenený na parkovanie bicyklov na staniciach.

O možnostiach, ktoré prináša Plán obnovy a odolnosti, ale aj celkovej vízii Slovenska v rozvoji cyklodopravy sa bude v svojej prezentácii nazvanej Nová éra cyklodopravy na Slovensku venovať minister dopravy Andrej Doležal. Skúsenosti z rozvoja udržateľnej dopravy a zlepšovania verejných priestorov v Trnave predstaví primátor Peter Bročka. Zo zahraničných expertov vystúpi napríklad cyklokoordinátor mesta Helsinki, Oskari Kaupinmäki, či Bjarni Rúnar Ingvarsson, vedúci oddelenia dopravy v meste Reykjavík.

„Cyklodoprave sa na Slovensku nikdy nevenovalo toľko pozornosti ako dnes. Pozornosť je to ale celkom zaslúžená– benefity, ktoré tento spôsob dopravy prináša spoločnosti, sú totiž stále výraznejšie, či už hovoríme o hospodárstve, zdravotníctve alebo ochrane životného prostredia. Dvojnásobne to platí aj v súčasných komplikovaných časoch. Sme preto veľmi radi, že sa nám do Trnavy podarilo pritiahnuť množstvo zaujímavých expertov z domova a zahraničia, ktorí môžu dopomôcť Slovensku vytvárať skutočne efektívne a kvalitné projekty,“ hovorí Dan Kollár, prezident Cyklokoalície, ktorá podujatie organizuje.

Pre širokú verejnosť je vo štvrtok, 19. mája, pripravené napríklad predstavenie projektu Na bicykli v každom veku spojené s premietaním o 17:00 v priestoroch trnavského Nádvoria či premietanie filmu Ľudský rozmer, ktorý približuje pohľad dánskeho architekta a vizionára na rozvoj miest, na rovnakom mieste o 20:00. Podujatie sa koná aj vďaka podpore programu Active Citizens Fund, mesta Trnava a veľvyslanectva Holandského kráľovstva na Slovensku.

Viac informácii a profily spíkrov: www.cyklomesta.sk

 

 

Autor: (Dan KOLLÁR, prezident Cyklokoalície)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.06.2020
Spomienka na 70. výročie „Akcie K"
Trnavský archív pozýva v sobotu (20. 6.) na podujatie venované pamiatke obetiam komunistickej likvidácie mužských rehoľných rádov v roku 1950 /Akcia K/.
viac
10.12.2021
NKÚ podporuje reformy, ktoré nebudú len kozmetickými úpravami
Budúcoročný štátny rozpočet odráža zložitý spoločensko-ekonomický vývoj spôsobený takmer dva roky trvajúcou pandémiou ochorenia COVID-19 a s ňou súvisiacou neistotou ďalšieho vývoja v roku 2022.
viac
18.05.2022
Trdlofest otvorí turistickú sezónu v Skalici
Po dvoch rokoch, keď sa pre pandémiu podujatie neuskutočnilo, pripravilo mesto Skalica festival Trdlofest. Ten je oslavou Skalického trdelníka, koláča s dierou, prvého pôvodného slovenského potravinárskeho výrobku, ktorý získal ochrannú značku Európskej únie.
viac
22.06.2022
Kultúrne leto v hlavnom meste ponúkne viac ako 330 podujatí
Bratislava bude najbližšie mesiace opäť zaplnená hudbou, koncertmi, divadelnými vystúpeniami, workshopmi, komentovanými prechádzkami so sprievodcami či filmovými premietaniami.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %