Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
10.03.2020 03:15

Triedený zber stále neprináša na Slovensku optimálne výsledky


Ilustračná snímka: (int.).


Triedený zber a fungovanie rozšírenej zodpovednosti výrobcov stále neprináša na Slovensku optimálne výsledky. Na to, aby sa zlepšil triedený zber na Slovensku, je potrebné urobiť prípadnú reformu fungovania systému.


Vyplýva to z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) o zlepšení triedenia odpadu.

IEP podotýka, že výrobcovia obalových a neobalových výrobkov zodpovedajú za fungovanie a financovanie triedeného zberu. Analytici navrhujú, aby sa ťažšie recyklovateľné materiály znevýhodnili vyššími poplatkami. „Výrobcovia recyklovateľných materiálov na Slovensku nepociťujú výhody, práve naopak, krížovo dotujú systém. Je nutné vyžadovať od výrobcov, aby plne niesli náklady spojené s ich obalmi a neobalovými výrobkami na konci životného cyklu,” uvádzajú analytici.

Ďalšou radou je, že služby triedeného zberu by sa mali obstarávať cez tendre. „Definovanie štandardu predíde prípadným negatívnym dosahom 'tendrovania' v podobe podhodnotenej infraštruktúry,” povedali analytici. Systém na Slovensku je podľa nich nestabilný a vedie k tomu, že ročne si stovky obcí vymenia organizáciu zodpovednosti výrobcov (OZV).

Analytici hovoria, že zlepšenie triedeného zberu odpadu si bude žiadať aj spravodlivý systém, ktorý bude obchádzanie pravidiel trestať. Bude to chcieť zvýšenie kapacít kontrolných orgánov, zefektívnenie ich práce vhodným zberom dát a dôraz na uplatňovanie pokút, približuje IEP. Dodáva, že v súčasnosti sú prečiny OZV riešené nápravnými opatreniami bez pokuty alebo odobratím autorizácie OZV.

Zaviesť by sa mal aj minimálny štandard služby a obyvateľom by sa mala zabezpečiť infraštruktúra na triedenie, podotýkajú analytici.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.01.2017
Slovensko je s triedením odpadov na začiatku dlhej cesty
„Ľudia musia pochopiť zmysel triedenia odpadov a začať sami od seba,“ hovorí riaditeľka pre komunikáciu a marketing v a.s. ENVI - PAK Silvia Nosálová.
viac
02.02.2017
Novinky prichádzajúce od poslancov EP a MŽP SR
Dobrou správou pre napredovanie (aj) s komunálnymi odpadmi sa zdá byť výzva poslancov Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre životné prostredie, zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI).
viac
27.03.2017
Envirorezort: Kľúčové pri komunálnych odpadoch je ich triedenie a recyklácia
„Pre Slovensko bude dôležité pri nastavovaní nových cieľov v odpadovom hospodárstve do roku 2030 zohľadniť ekonomické, hospodárske, sociálno-spoločenské a environmentálne aspekty,“ reagoval hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák na otázku Obecných novín.
viac
28.03.2023
Slovák vyhodí v priemere 11 kíl textilu ročne. Ako sa dá recyklovať?
Množstvo textilného odpadu rastie nielen vo svete, ale aj u nás. To predstavuje vážny problém. Riešením by mohlo byť zavedenie triedeného zberu pre textil, ktoré by sa malo spustiť v roku 2025.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %