Ilustračná snímka.
Triedený zber na Slovensku v čase prvej vlny vlády koronavírusu nezaznamenal pokles alebo nezáujem. Naopak, v obciach a mestách OZV ENVI - PAK sa v prvom štvrťroku 2020 množstvo vytriedených KO zvýšilo oproti porovnateľnému obdobiu roku 2019.
Spoločnosť ENVI - PAK ako najväčšia slovenská organizácia zodpovednosti výrobcov analyzovala výsledky triedenia prvých troch mesiacov roka v 1238 mestách a obciach, ktorým financuje triedený zber. „Korona nielenže neznížila výkonnosť triedeného zberu vo významných komoditách, teda kovoch, plastoch, nápojových obaloch (VKM), skle a papieri, ale celkovo – pri porovnaní s minulým rokom - narástla ich vyťažiteľnosť o 15 percent,“ konštatoval riaditeľ komoditného oddelenia ENVI - PAK Roman Vandák. „Jediný pokles sme zaznamenali v zbere dreva.“
Čo, ako a prečo sa triedilo pri korone?
Najvyšší percentuálny nárast triedenia v apríli 2020 zaznamenal ENVI - PAK pri kovových obaloch (29,33 %), nápojových kartónoch (27,25 %) a plastoch (22,21 %). Vytriedené sklo narástlo o 15,19 % a papier o 9,93 %. „Ľudia ostali doma, viac sa doma stravovali, viac nakupovali, samozrejme, aj balené výrobky,“ konštatoval R. Vandák. „A keďže pri nákupoch vsádzali na trvanlivé potraviny, pri kovoch a nápojových kartónoch bol nárast najvýznamnejší.“
Mimochodom, začiatkom marca pri nástupe koronavírusu , kedy sa ľudia pripravovali aj na scenáre masového rozšírenia choroby, nakupovalo sa do zásoby. Takže množstvo predaných balených výrobkov uvádzaných na trh výrobcami zazmluvnenými v OZV ENVI - PAK v tom čase stúplo o 9 percent.
Pätnásťpercentný rast vyťaženosti vo významných zberových komoditách potvrdzuje, že triedenie takto zvýšeného odpadu v domácnostiach pokračovalo vo vzostupnom trende. A takisto aj to, že zberové spoločnosti po počiatočných obavách nepoľavili, a pokračovali v jeho zbere i dotrieďovaní.
ENVI - PAK v kontexte cieľov zberu
Zatiaľ skonštatujme, že vlani obyvateľ v obci zazmluvnenej spoločnosťou ENVI - PAK vytriedil 55,05 kg komunálnych odpadov, čo oproti polovici roka 2016, odkedy výrobcovia prostredníctvom OZV financujú obciam triedený zber, predstavuje zvýšenie o 71,7 percenta. V roku 2016 triedil obyvateľ v priemere 32,06 kg.
Pripomeňme, že pre rok 2020 stanovilo MŽP SR spoločnosti ENVI - PAK cieľ vyzbierať 104 880 ton triedených odpadov. Zástupcovia OZV konštatujú, že v druhom polroku 2019 a v prvom štvrťroku 2020, teda počas trištvrte roka, vyzbierali v zazmluvnených obciach 85 620 ton. Aby splnili zámer MŽP, potrebuje teda ENVI - PAK počas štvrťroka pridať približne 19-tisíc ton. „To v prepočte znamená, že obyvateľ v nami zazmluvnených obciach musí za štvrťrok vyzbierať minimálne 8 kg,“ uzatvára R. Vandák. „Za 1. štvrťrok 2020 vyzbieral 11,42 kg.“
Dopĺňame: Ak odborníci pred niekoľkými rokmi konštatovali, že Slovensko vo svojej odpadovej stratégii či politike zaostáva za Českom o dvadsať rokov a ešte o možno ďalších desať za ostatnými západoeurópskymi krajinami, dnes sa tento rozdiel hendikep významne znížil. A to aj napriek tomu, že sa nám sotva podarí splniť zámer EÚ, aby jej členské štáty do roka 2020 dosiahli 50-percentný podiel recyklácie svojich komunálnych odpadov. Podľa posledných údajov sme vlani recyklovali 39 percent. Ak by sa nám však v najbližších rokoch podaril skok s bioodpadmi (vrátane triedenia potravinového odpadu), potom by aj 65-percentná recyklovateľnosť na Slovensku v roku 2035, ktorú EÚ popri nedosiahnuteľnom cieli roka 2020 takisto vytýčila, bola reálna.