Nedeľa 18.04.2021
Dnes má meniny 
Valér
°C
01.02.2021 08:35

Svidník získal financie na strategické dokumenty týkajúce sa rozvoja mesta


Svidník. Snímka zdroj: (sk.wikipedia.org).


Na vytvorenie strategických dokumentov, podľa ktorých sa bude mesto rozvíjať, získal Svidník takmer 330 000 eur. Ide o projekt v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa (OP EVS).


„Projekt je zameraný na regionálny rozvoj. V tomto prípade ma teší, že sme sa spojili s mestom Giraltovce, pretože keď hovoríme o regióne, tak to nemôžu byť izolované aktivity iba jedného mesta. Cieľom nášho projektu je vytvoriť strategické dokumenty, ktoré sú povinnou výbavou každého mesta a ktoré majú určiť jeho cieľ a smerovanie. Bude si to vyžadovať aj zapojenie verejnosti, organizácií a inštitúcií, ktoré sú v meste, pretože aj od ich názoru a potrieb sa bude odvíjať to, čo tu chceme,” uviedla primátorka Svidníka Marcela Ivančová.

Ako povedala, chcú sa sústrediť na oblasť odpadového hospodárstva. „Pretože odpadové hospodárstvo nielen na Slovensku, ale samozrejme aj v meste Svidník prechádza takou malou revolúciou. Potom je to plán komunitných činností mesta, plán rozvoja mesta a plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta. Na týchto dokumentoch budú pracovať štyria ľudia, ktorých personálne výdavky budú hradené z projektu,” skonštatovala Ivančová.

Celková výška schváleného príspevku v rámci projektu je 493 108 eur. Pre mesto Svidník je z toho vyčlenená suma 328 739 eur, spolufinancovanie je vo výške piatich percent. Projekt začne v marci a potrvá 30 mesiacov.

Vo viacerých dokumentoch bolo podľa jej slov v minulosti zadefinované, že mesto potrebuje zariadenie sociálnych služieb. „V minulom roku sme sa pustili do výstavby tohto zariadenia. Sme tesne pred získaním stavebného povolenia, čiže opäť sme o krok bližšie k tomu, aby sme to vedeli splniť. Podobne je to napríklad s odpadovým hospodárstvom. Aj pôvodný plán odpadového hospodárstva konštatoval, že stav, v akom je hospodárenie s odpadmi mesta Svidník, je neudržateľný a potrebuje zmeny. Do toho prišli legislatívne zmeny, čiže celý plán treba zmeniť,” dodala Ivančová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.10.2017
Objem eurofondov pre mimovládne organizácie sa zdvojnásobí
Zvýšenie eurofondových výziev zameraných na zlepšenie transparentnosti verejnej správy a boj s korupciou z 15 na 30 miliónov eur dnes oznámil predseda vlády Robert Fico.
viac
03.03.2020
ZMOS skúma financovanie komunálu
Združenie miest a obcí Slovenska začalo v pondelok (2. 3.)s ďalším prieskumom. Sústredíme sa na postoje starostov a primátorov k financovaniu samospráv. Prieskumom kvantifikujeme postoje štatutárnych predstaviteľov samospráv k súčasnému financovaniu a tiež alternatívnym formám financovania komunálu.
viac
06.05.2020
Rozpočet je nástroj riadenia miest a obcí
Združenie miest a obcí Slovenska sa v nedávnom prieskume sústredilo na vnímanie rozpočtov komunálu. Z prieskumu okrem iného vyplýva, že rozpočet mesta či obce nie je iba základný ekonomický zákon každej samosprávy. Pre veľkú skupinu starostov a primátorov predstavuje aj nástroj finančného riadenia.
viac
30.03.2021
Plán udržateľnej mobility BSK má vyvážiť pomer osobnej a verejnej prepravy
Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sa v pondelok 29. marca zišli na svojom XXVI. pracovnom zasadnutí. Na programe bolo celkovo 22 bodov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %