Piatok 23.04.2021
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
05.10.2017 01:00

Objem eurofondov pre mimovládne organizácie sa zdvojnásobí


Na snímke uprostred predseda vlády SR Robert Fico, vpravo splnomocnenc vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl a vľavo riaditeľ odboru operačného programu Efektívna verejná správa sekcie európskych programov Ministerstva vnútra SR Samuel Arbe počas tlačovej konferencie v Bratislave 5. októbra 2017. Snímka zdroj: (tasr,P. NEUBAUER).


Zvýšenie eurofondových výziev zameraných na zlepšenie transparentnosti verejnej správy a boj s korupciou z 15 na 30 miliónov eur dnes oznámil predseda vlády Robert Fico.


Ministerstvo vnútra, ktoré riadi tieto eurofondy, otvorí aj ďalšie dve kolá určené pre mimovládne organizácie, informoval premiér. Dôvodom je, že do prvého kola, ktoré malo uzávierku 21. augusta, prišlo až 116 žiadostí. Fico ocenil takýto vysoký záujem. Považuje to za významný príspevok k transparentnosti verejného života a najefektívnejší spôsob, ako bojovať proti korupcii.       

„Jednoducho, ak sa ukazuje, že mimovládne organizácie majú záujem spolupracovať so štátom, je tam veľmi veľa ľudí, ktorí sa vyznajú v zaujímavých témach, ktoré sú pre nás z hľadiska transparentnosti verejného života veľmi dôležité, my sme pripravení vyjsť v ústrety,“ objasnil. „Otvárame ďalšie kolo, dohromady 30 miliónov eur pre mimovládne organizácie, ktoré sa môžu aktívne zaujímať o transparentnosť verejného života, a mne to, poviem po slovensky, hladí brucho,“ uviedol premiér.       

Záujem je oveľa vyšší, ako sme na začiatku očakávali, pripustil riaditeľ odboru operačného programu EVS ministerstva vnútra Samuel Arbe. Vidí v tom dôkaz, že výzvy boli nastavené dobre. „Snažíme sa dosiahnuť, aby dnes občania Slovenskej republiky nemali pocit, že sú klientmi verejnej správy, ale aby začali mať aj pocit, že sú partnermi verejnej správy, že verejná správa s nimi chce diskutovať, pýta sa ich na názor a na základe toho názoru mení svoje fungovanie,“ prezentoval.       

Predložených 116 projektov podľa Arbeho pokrýva široké spektrum tém. Vyzval, aby sa aj ďalšie organizácie zapojili v rámci pridaných dvoch kôl. Uzávierka najbližšieho bude začiatkom budúceho roka. Motivovať by chcel aj organizácie, ktoré neuspejú v aktuálnom kole, aby projekty prepracovali. Spodná hranica pre čerpanie prostriedkov je 100 000 eur, čo podľa Arbeho umožňuje zapojenie sa aj menších organizácií, ktoré sa navyše môžu združovať do konzorcií.       

Podľa splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martina Giertla sa mimovládne organizácie dlhodobo zaoberajú agendou tvorby verejných politík. „Ony majú ten potenciál v mnohých oblastiach aj odborný a toto je prvýkrát nástroj, kde sa to môže zaplatiť,“ vyzdvihol.       

Podľa splnomocnenca ide o nástroj pre zvýšenie transparentnosti a boj proti korupcii. „Ak máte tie verejné politiky robené participatívne, máte tam účasť širokej verejnosti, tak už to je prvá eliminácia, aby nedošlo k tomu, čo by sme boli veľmi radi, aby nedochádzalo,“ uzavrel Giertl.       

Mimovládne neziskové organizácie sa môžu uchádzať o nenávratný finančný príspevok prostredníctvom Operačného programu Efektívna verejná správa. Celkovo bolo pre ne doposiaľ v rámci šiestich výziev vyčlenených 15 miliónov eur. Prostriedky pre tretí sektor sú rozdelené do dvoch tém, prvou je Tvorba lepšej verejnej politiky.       

Oprávnenou aktivitou výzvy sú aj opatrenia vedúce k zamedzeniu korupcie a podpora transparentnosti vo verejnom sektore. V rámci druhej témy "Občianska informovanosť a participácia" budú podporené projekty zamerané na budovanie a posilňovanie kapacít mimovládnych neziskových organizácií, zlepšenie prístupu k informáciám o verejnej správe, ako aj na zvyšovanie účasti na správe vecí verejných.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.10.2016
Monitorovací výbor pre OP EVS schválil zámery deviatich národných projektov
Monitorovací výbor pre Operačný program Efektívna verejná správa (OP EVS) schválil v piatok (21.10.) predložené zámery deviatich národných projektov. Členovia výboru sa stretli na svojom šiestom zasadnutí.
viac
15.01.2018
Samuel Arbe: Efektívna verejná správa je príležitosť pre samosprávy
Rezort vnútra je riadiacim orgánom OP Efektívna verejná správa, ktorý vypracoval v spolupráci s partnerskými organizáciami. Samuel Arbe, riaditeľ odboru tohto operačného programu v rozhovore priblížil, čo operačný program ponúka pre verejnú správu, ktorej dôležitou súčasťou je samospráva.
viac
03.03.2020
ZMOS skúma financovanie komunálu
Združenie miest a obcí Slovenska začalo v pondelok (2. 3.)s ďalším prieskumom. Sústredíme sa na postoje starostov a primátorov k financovaniu samospráv. Prieskumom kvantifikujeme postoje štatutárnych predstaviteľov samospráv k súčasnému financovaniu a tiež alternatívnym formám financovania komunálu.
viac
06.05.2020
Rozpočet je nástroj riadenia miest a obcí
Združenie miest a obcí Slovenska sa v nedávnom prieskume sústredilo na vnímanie rozpočtov komunálu. Z prieskumu okrem iného vyplýva, že rozpočet mesta či obce nie je iba základný ekonomický zákon každej samosprávy. Pre veľkú skupinu starostov a primátorov predstavuje aj nástroj finančného riadenia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %