Bratislavčania tento park poznali pod neformálnymi názvami ako Park na Šafku, Park na Šafárikovom námestí či Landererov park. Snímka: TASR
Park Gábora Barossa, Podchod študentov 16. novembra 1989, Podchod pamäti národa a Schody rabína Armína Friedera pribudnú od 1. júna v bratislavskom Starom Meste. Nové pomenovania pre štyri doteraz bezmenné verejné priestory dnes jednomyseľne schválilo bratislavské zastupiteľstvo.
Už v septembri 2020 návrh odhlasovali poslanci Starého Mesta. Mestská časť tak reagovala na návrhy občanov-aktivistov a Židovskej náboženskej obce.
„Uctili sme si tým osobnosti a udalosti, ktoré si to zaslúžia,“ povedala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. „Staré Mesto všetky pomenovania víta, majú obsah, sú priliehavé a nechýba im ani hodnotový a historický presah,“ povedala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.
Zmeny iniciovali skupina občanov-aktivistov (Podchod študentov 16. novembra 1989), občianske združenie (Park Gábora Barossa) a Židovská náboženská obec (Schody rabína Armína Friedera a Podchod pamäte). „Staré Mesto všetky pomenovania víta, majú obsah, sú priliehavé a nechýba im ani hodnotový a historický presah,“ povedala starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová.
Parkom Gábora Barossa sa stane park situovaný v priestore medzi Gajovou, Alžbetínskou, Dobrovičovou a zadnou časťou Štúrovej ulice, ktorý doteraz Bratislavčania poznali pod neformálnymi názvami ako Park na Šafku, Park na Šafárikovom námestí či Landererov park. Návrh na pomenovanie parku po uhorskom ministrovi vzišiel od OZ Petržalský okrášľovací spolok. Má historické opodstatnenie - v 19. storočí sa Štúrova ulica volala Barossova ulica (Baross-utca). Gábor Baross bol uhorským ministrom priemyslu a dopravy a okrem iného aj iniciátorom postavenia Starého mosta.
Pod názvom Schody rabína Armína Friedera budú od júla zaznačené schody, ktoré tvoria spojnicu medzi Židovskou ulicou (pôvodne tu žili členovia ortodoxnej židovskej komunity) a podchodom vyúsťujúcim v lokalite Rybného námestia, kde stála Neologická synagóga. Ide o prvý verejný priestor v Bratislave pomenovaný po niektorom z významných predstaviteľov židovskej komunity.
Pomenovanie Podchod pamäti dostal podchod pre peších pod mostom SNP, ktorý nadväzuje na schody zo Židovskej ulice a prepája ich tak s miestom kde stojí Pamätník holokaustu na Rybnom námestí. Iniciatíva pomenovať schody a podchod vyšla zo strany Židovskej náboženskej obce Bratislava.
Podchod študentov 16. novembra 1989, teda podchod pod Hodžovým námestím pripomína nepovolenú demonštráciu vysokoškolských a stredoškolských študentov, ktorí sa v predvečer 17. novembra zišli na vtedajšom Mierovom námestí, aby vyjadrili odpor voči vtedajšiemu režimu. Z námestia prešli práve týmto podchodom na Poštovú ulicu, pokračovali na námestím SNP, Klobučníckou ulicou až k budove vtedajšieho ministerstva školstva na dnešnej Dobrovičovej ulici. Vytvorili ľudskú reťaz a volali po demokracii. Téma pomenovania podchodu po pochode študentov vzišlo z iniciatívy jeho účastníkov a organizátorov – Dagmar Fülle, Miroslav Kováčik, Milica Matejková, Mária Miková, Milan Novotný, Marián Sedlák, Richard Sladký, Radoslav Števčík, Boris Strečanský a Pavol Vitko.