Piatok 03.12.2021
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
09.10.2021 09:10

Stredné školy sa prezentovali na Dni župných škôl


Snímka BSK


Žiaci posledných ročníkov základných škôl, rodičia či výchovní poradcovia si mohli prezrieť ponuku župných stredných škôl. Porozprávať sa mohli priamo so študentmi a pedagógmi o možnostiach štúdia, odboroch, úspechoch i osobných skúsenostiach.


A to všetko na jednom mieste v rámci podujatia Deň župných škôl, ktorý každoročne v spolupráci s partnermi organizuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Medzi žiakov zavítal aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

„Posledných tridsať rokov bolo stredné odborné školstvo na vedľajšej koľaji. Pritom dopyt po absolventoch týchto škôl je veľmi veľký. V Bratislavskom kraji chýbajú napríklad strojní mechanici, technológovia kozmetiky a chemických liečiv, agropotravinári, ale aj informatici či grafickí dizajnéri. Preto do vzdelávania našich detí musíme investovať. V opačnom prípade nebude mať kto vykonávať odborné a remeselné práce. Utrpí aj konkurencieschopnosť Slovenska voči okolitým štátom a budeme odkázaní na ľudí zo zahraničia. Preto sme sa rozhodli investovať do našich škôl a spraviť ich modernejšie a atraktívnejšie. Aj vďaka tomu záujem o župné stredné školy za posledné tri roky stúpol o 34%,“ vyhlásil predseda BSK Juraj Droba.

Jubilejný 10. ročník sa konal v priestoroch novej autobusovej stanice Nové Nivy a prezentovalo sa na ňom 51 župných stredných škôl. Okrem prezentačných stánkov jednotlivých škôl bol pripravený aj sprievodný program na pódiu. Žiaci svoju zručnosť predviedli pri aranžovaní kytíc, talent počas tanečných, hudobných, či speváckych vystúpení. Zaujala aj módna prehliadka, ukážka z gastronómie či  ťahanie vína heverom.

„Veľmi vítam podobné aktivity. Už počas môjho pôsobenia na BSK sme rozšírili koncept Dní župných škôl ako hlavný nástroj propagácie škôl v kraji. Ukazuje sa, že sa veľmi osvedčil. Je to výborný spôsob, ako zvýšiť povedomie o stredných školách v kraji a zároveň podporiť záujem o rôzne odborné školy, či už ide o remeselné alebo technické zameranie,“ vyjadril sa minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

„Naša spoločnosť potrebuje nielen univerzitne vyštudovaných ľudí, ale aj šikovných a zručných remeselníkov a odborne vyučených pracovníkov. Som presvedčený, že podujatie prispeje k tomu, že mladí ľudia si vyberú pre svoju budúcnosť to najlepšie. Ak si vyberú vhodnú školu, ktorá ich bude baviť a pomôže im rozvíjať ich schopnosti, ľahšie sa uplatnia aj na trhu práce. Je dôležité, aby sa mladí ľudia vedeli po škole nielen zamestnať, ale aby robili to, čo ich bude baviť a budú to robiť s radosťou,“ dodal Juraj Droba. 

Bratislavský samosprávny kraj je najväčším zriaďovateľom stredných škôl v regióne, vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti má 54 škôl, 2 jazykové školy a 44 školských zariadení.

Autor: (ts-BSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.01.2017
Prezentácia župných škôl v Avione už tento piatok
Podujatie Deň župných škôl v Avione, ktorého organizátorom je Bratislavský samosprávny kraj, odštartuje svoj šiesty ročník už tento piatok (20. 1.). Od 9. do 17. hodiny sa bude v nákupnom centre Avion v Bratislave prezentovať 47 stredných škôl.
viac
08.10.2019
Prezentačné podujatie Župné školy pre teba v Pezinku
Pozývame vás na Župné školy pre teba do Pezinka, ktoré sú pokračovaním úspešného prezentačného podujatia Deň župných škôl v Avione.
viac
11.10.2019
Župné školy predstavili ponuku v Senci
Deviataci, ich rodičia, učitelia, výchovní poradcovia a verejnosť včera - 10. októbra. - zavítali na ďalšie z podujatí „Župná škola pre teba“.
viac
13.11.2019
Do konca novembra sa predstaví 21 župných škôl
Rozhodnúť sa správne vybrať si správnu školu je to najťažšie. Preto Bratislavský samosprávny kraj otvára svoje školy verejnosti. Deviataci, ich rodičia, výchovní poradcovia sa môžu počas Dní otvorených dverí priamo na školách zoznámiť s prostredím, odbormi či zameraním.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %