Piatok 19.07.2024
Dnes má meniny 
Dušana
°C
03.01.2020 12:10

Staromestskí seniori by sa nového zariadenia mohli sťahovať už v máji


Snímka: Barbora Jančárová – Staré Mesto


Výstavba nového zariadenia opatrovateľskej služby v bratislavskom Starom Meste úspešne napreduje, mestská časť doň dosiaľ investovala viac ako 2,5 milióna eur.


Už v máji 2020 by mohli začať využívať nové zariadenie opatrovateľskej služby na rohu ulíc Dobšinského a Palárikovej prví staromestskí seniori. Výstavbu komplexu s kapacitou 42 miest schválilo ešte predchádzajúce vedenie mestskej časti Bratislava-Staré Mesto. Práce sa začali v októbri 2018 a mali trvať dva roky. ZOS bude teda dokončené s výrazným predstihom.

„Momentálne sa vykonávajú práce na fasáde, robia sa povrchové úpravy interiéru. Dokončujú sa práce na strechách. Urobila sa prípojka plynu a už čoskoro budeme budovu temperovať z dôvodu pokračovania interiérových prác. V súčasnosti sa pripravuje verejné obstarávanie na dodávateľa kuchynských zariadení,“ informovalo investičné oddelenie Miestneho úradu Bratislava-Staré Mesto.

Predpokladaný termín ukončenia stavby a začatia preberacieho konania a následne kolaudačného konania by mohol byť máj 2020.

„Zhotoviteľ odovzdá staromestskému miestnemu úradu kompletne zhotovenú stavbu bez interiérového vybavenia, zariadenia práčovne a kuchyne. Z dôvodu dodržania zákona o verejnom obstarávaní sa toto zariadenie bude súťažiť samostatne,“ upresnilo investičné oddelenie.

Predpokladaná finančná hodnota na dodávku a montáž zariadení do kuchyne a práčovne podľa rozpočtu z projektovej dokumentácie je v sume 110 300 eur. Kuchyňa bude zabezpečovať stravu aj pre staromestské Seniorcentrum na Podjavorinskej ulici.

Výstavbu ZOS na Dobšinského schválilo ešte bývalé vedenie mestskej časti a dosiaľ sa do nej investovalo viac ako 2,5 milióna eur.

V procese výstavby bol pôvodný projekt mierne upravený. Jednou z najzásadnejších úprav bola zmena polohy požiarneho únikového schodiska, ktoré pôvodne zasahovalo do susedného pozemku. „Sused bol pripravený svoje práva brániť súdnou cestou či podnetom na prokuratúru," uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Menšie úpravy zasiahnu aj interiér. „Plánujeme napríklad rozlíšiť farby dlažby a aj stien jednotlivých poschodí pre lepšiu orientáciu klientov v budove," vysvetlila starostka.

Po dobudovaní by sa mali do centra presťahovať klienti z troch menších staromestských zariadení opatrovateľskej služby, ktoré sú už z rôznych dôvodov nevyhovujúce - z Paulínyho a Maróthyho ulice a z Vajanského nábrežia.

Zariadenie bude zamerané na poskytovanie krátkodobej opatrovateľskej služby na prechodné obdobie – od týždňa, maximálne však na niekoľko mesiacov. Využiť ho môžu napríklad staromestskí seniori, o ktorých sa po návrate z nemocnice nemá kto postarať, alebo keď rodina klienta potrebuje preklenúť istý čas – napríklad keď odcestujú a ich blízky by sa o seba nedokázal doma postarať sám.

 

 

Autor: Matej ŠTEVOVE, hovorca MČ


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.09.2019
O záhony pred historickou budovou SND sa bude päť rokov starať hotel Carlton
Hotel Carlton si adoptoval staromestskú zeleň. V rámci projektu Staré Mesto sa zaviazal počas piatich rokoch starať sa o kvetinovú výzdobu v parčíku pred historickou budovou Slovenského národného divadla.
viac
30.10.2019
Staré Mesto zriadilo neziskový Fond architekta Weinwurma
Mestská časť verejnosti oficiálne predstavila Fond architekta Weinwurma. Donori môžu vďaka nemu transparentne pomáhať zveľaďovať mestskú časť.
viac
20.12.2019
Nové VZN by malo zvýšiť bezpečnosť a upravuje aj stavebný ruch
Večierky v mestskej časti Bratislava-Staré Mesto budú otvorené iba od 06.00 do 23.00 h. Upravuje to nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré prijali staromestskí poslanci na utorkovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva.
viac
16.06.2021
Staré mesto spúšťa bezplatnú právnu poradňu
Staré Mesto spúšťa bezplatnú právnu poradňu pre obyvateľov mestskej časti. Pro bono poradňa je realizovaná v rámci verejnoprospešných aktivít staromestského nefinančného Fondu architekta Weinwurma.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %