Streda 26.02.2020
Dnes má meniny 
Viktor
°C
02.05.2016 04:54

Staňte sa súčasťou podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad 2016


Pozvánka na podujatie: www.vopz.sk


Podujatie je otvorené pre verejné i súkromné parky a záhrady a iné hodnotné plochy zelene zo všetkých krajov Slovenska.


Aj v tomto roku máte možnosť zapojiť Vašu záhradu, park, arborétum či inú zaujímavú zelenú plochu do medzinárodného podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad.

Na podujatí sú vítané všetky parky a záhrady na Slovensku, ktoré sa môžu pochváliť niečím zaujímavým, napr. kultúrno-historickým významom, príťažlivým dizajnom, netradičnou záhradnou architektúrou, ekologickým prístupom a citlivým využívaním, dendrologickými alebo botanickými zbierkami, zaujímavou históriou či príbehmi, ktoré sa k nim viažu.

Zároveň radi privítame zapojenie sa ďalších zaujímavých či významných plôch zelene – ovocné sady, komunitné záhrady, námestia s historickou zeleňou, historické cintoríny, arboréta, historické stromoradia, botanické záhrady ale aj školské záhrady či susedské dvory.

Myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti sa uskutočňuje vo viacerých krajinách na svete - v Anglicku, Holandsku, Írsku, Poľsku, Nemecku, Portugalsku, Austrálii, ale aj u našich susedov v Českej republike, Rakúsku či v Maďarsku.

Iniciátorom a organizátorom podujatia na Slovensku je od roku 2007 Národný Trust, n. o. – nezisková organizácia venujúca sa ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva. Do podujatia sa okrem bratislavských parkov a záhrad zapájajú postupne aj mnohé ďalšie parky a záhrady zo Slovenska.

Hlavným cieľom podujatia je spoločne osláviť a atraktívnou formou prezentovať verejnosti hodnoty parkov a záhrad Slovenska ako aj snaha o zapojenie ľudí všetkých vekových kategórií do ich aktívnej ochrany a zmysluplného využívania.

VIII. ročník čoraz obľúbenejšieho Víkendu otvorených parkov a záhrad už tradične pripravujeme druhý júnový víkend v dňoch 10. - 12. júna 2016, keďže v tomto čase sú zvyčajne naše parky a záhrady už v plnom kvete.

Podrobnejšie informácie o podujatí a jeho minulých ročníkoch sa dozviete na stránke podujatia: www.vopz.sk.

Autor: VOZP


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2016
Botanická, Fándlyho i zámocká záhrada otvoria svoje brány
Počas nadchádzajúceho víkendu otvorených parkov a záhrad budú v Trnavskom kraji sprístupnené dve výnimočné záhrady.
viac
20.04.2018
Víkendové podujatia plné jedla, trhov, piva a otvorených dverí pre všetkých!
Craft Beer Festival, Street Food Park, Bratislavské mestské dni 2018, Dobrý trh na Jakubáku, Deti hýbu svetom, či Samove hry ponúknu netradičný víkendový zážitok.
viac
24.05.2019
Víkend bude patriť otvoreným parkom a záhradám
Už čoskoro Vás privítame na XI.ročníku podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad. Cieľom podujatia je netradičným a atraktívnym spôsobom prezentovať pamiatky záhradnej a krajinnej tvorby a zapájať ľudí do aktívnej obnovy a ochrany ich hodnôt.
viac
01.02.2020
V zariadení opatrovateľskej starostlivosti pre seniorov vykvitnú kvety a stromy
V centre Zariadenia opatrovateľskej starostlivosti (ZOS) pre seniorov na Dobšinského ulici pribudne park s ovocnými stromami, kvetinovými záhonmi a lavičkami. Súčasťou bude aj komunitná záhradka na pestovanie zeleniny či bezbariérová trasa na prechádzky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %