Nedeľa 03.03.2024
Dnes má meniny 
Bohumil, Bohumila
°C
30.11.2023 09:55

Slovnaft chce vybudovať centrum na energetické zhodnotenie odpadu


Ilustračná snímka


Spoločnosť Slovnaft plánuje v areáli svojej bratislavskej rafinérie vybudovať centrum na energetické zhodnotenie odpadu. Predpokladaná kapacita zariadenia je 316.700 ton ročne. Jej investičné náklady sa odhadujú približne na 200 milióna eur.


Spustenie výstavby sa odhaduje o dva roky. Vyplýva to zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).         

"Centrum energetického zhodnotenia odpadov bude pozostávať z prevádzky na dotriedenie vytriedených zložiek odpadu a zariadenia na energetické zhodnocovanie nebezpečného, a nie nebezpečného odpadu z komunálnej a priemyselnej sféry," uviedla spoločnosť v zámere.         

Centrum bude podľa spoločnosti schopné zhodnotiť odpad z uvažovanej zvozovej oblasti regiónu západného Slovenska. Zároveň zabezpečí aj zhodnotenie odpadového kalu z vlastnej produkcie rafinérie. "Energetické zhodnocovanie zmesového komunálneho a priemyselného odpadu je spojené s výrobou a dodávkou pary a elektrickej energie pre rafinériu, prípadne do distribučnej sústavy," dodala.         

Zariadenie je v zámere predstavené v dvoch variantoch, ktoré sa odlišujú v riešení čistenia spalín z navrhovanej činnosti. Plánovaná investícia má priniesť aj 40 pracovných miest. Predpokladaný začiatok výstavby je v roku 2025, výstavba by mala trvať štyri roky.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.06.2016
Polopodzemné kontajnery by v meste mohli byť už na jeseň
Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) pripravuje pilotný projekt polopodzemných kontajnerov.
viac
26.09.2016
V Spaľovni odpadu otvorili vzdelávacie environmentálne OLO Centrum
Pri príležitosti prvého Dňa otvorených dverí v Spaľovni odpadu mestskej organizácie Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) vo Vlčom hrdle v piatok (23. 9.) zároveň otvorili prvé výchovno-vzdelávacie environmentálne OLO Centrum v Bratislave.
viac
11.07.2019
Na bezplatné wifi v centre sa už pripojilo 250-tis. zariadení
K bezplatnej wifi sieti VisitBratislava, ktorá je k dispozícii v 13 lokalitách centra hlavného mesta, sa počas prevádzky pripojili používatelia prostredníctvom 250-tis. zariadení. "Ich počet naďalej stúpa," informovali TASR zástupcovia mestskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Tourist Board.
viac
12.04.2023
Množstvo komunálneho odpadu klesá, rastie podiel vytriedených zložiek
Množstvo komunálneho odpadu na území Bratislavy klesá a rastie podiel vytriedených zložiek. Úroveň vytriedenia za minulý rok je 38,14 percenta. Priblížil to odbor životného prostredia bratislavského magistrátu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %